علت های ریزش و کاشت مو سر

اغلب از ما می پرسند چرا موهایم را ریزش می کنم؟ پاسخ می تواند از بخش بی ضرر فرآیند پیری تا شرایطی که نیاز به درمان پزشکی دارند، متغیر باشد.

ریزش موی ژنتیکی

این یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو است. مانند بسیاری از قسمت های ظاهری ما، برخی از مردان و زنان از نظر ژنتیکی با افزایش سن بیشتر در معرض نازک شدن مو هستند. ریزش موی ارثی به نام آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه و زنانه شناخته می شود.

تغییرات هورمونی

یکی دیگر از شایع ترین علل ریزش مو، تغییرات هورمونی است . به عنوان مثال پس از زایمان، در دوران یائسگی، یا زمانی که زنان مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف می کنند. اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید می تواند منجر به ریزش مو در مردان و زنان شود ، اما در صورت درمان، رشد مو باید به حالت عادی بازگردد.

فشار

یکی از دلایل رایج ریزش مو استرس است. اغلب موها چند ماه پس از گذشتن از یک رویداد آسیب زا در بدن می ریزند. این به عنوان تلوژن افلوویوم شناخته می شود و زمانی رخ می دهد که مو در مرحله ریزش طبیعی یا فاز  تلوژن چرخه رشد باقی بماند. اغلب پس از شوک‌های وارده به بدن، مانند زایمان، کاهش وزن و جراحی اتفاق می‌افتد و استرس‌های عاطفی مانند سوگواری نیز منجر به ریزش مو می‌شود. خوشبختانه، این نوع ریزش مو معمولا موقتی است و زمانی که بدن فرصتی برای بهبود پیدا کند، دوباره رشد می کند.

ریزش مو و کاشت مو دائم
کاشت مو دائم با دکتر بختیاری

داروها

یک عارضه جانبی نسبتاً رایج، داروها می توانند منجر به دو نوع ریزش مو شوند: تلوژن افلوویوم و آناژن افلوویوم. مورد دوم به از دست دادن قابل توجه ساقه های مو در مرحله رشد آنها اشاره دارد و اغلب توسط داروهای بسیار قوی مانند شیمی درمانی ایجاد می شود. با این حال، حتی در شرایط ریزش کامل موی بدن، معمولاً پس از توقف درمان دوباره رشد می‌کند – اگرچه برخی از افراد ممکن است تغییرات رنگ و/یا بافت را گزارش کنند.

بیماری و عفونت

بسیاری از بیماری ها و عفونت ها (از جمله شرایط روانی مانند تریکوتیلومانیا) می توانند منجر به ریزش مو شوند. خوشبختانه، این معمولا پس از درمان علت متوقف می شود.

در برخی موارد، ریزش مو نتیجه یک بیماری خود ایمنی به نام آلوپسی آره آتا است. شدت ریزش مو می تواند از یک تکه طاس کوچک تا ریزش کامل و طولانی مدت (حتی دائمی) موهای بدن متفاوت باشد. هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد، اما درمان در دسترس است. همچنین مشخص نیست که چه چیزی باعث این وضعیت پزشکی می شود – اما مانند بسیاری از بیماری های خودایمنی، اعتقاد بر این است که این یک استعداد ژنتیکی است که توسط عوامل محیطی ایجاد می شود.

کمبودهای تغذیه ای

موهای شما برای بقای بدن شما ضروری نیستند و بنابراین اغلب یکی از اولین مناطقی هستند که نشانه کمبود مواد مغذی هستند. شایع ترین کمبودهای شناخته شده ای که می توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از آهن، ویتامین D، روی و سلنیوم. و بهترین راه برای اطمینان از داشتن سطوح بهینه ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است. همچنین ممکن است بخواهید رژیم غذایی خود را با یک مکمل با کیفیت خوب از یک تامین کننده معتبر تکمیل کنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که رژیم غذایی محدودی دارید . به عنوان مثال، بدون گلوتن، بدون لبنیات، گیاهخواری یا وگان.

مدل موی تنگ

مدل‌هایی که بر ریشه‌های مو فشار وارد می‌کنند، به‌ویژه آن‌هایی که برای دوره‌های طولانی در جای خود باقی می‌مانند (مثلاً میخچه‌ها) می‌توانند باعث ریزش مو شوند که به آلوپسی کششی معروف است. محصولات پاک کننده، حالت دهنده و رنگ آمیزی شدید و همچنین اکستنشن مو نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. خوشبختانه این نوع ریزش مو معمولا موقتی است.

سیگار کشیدن

سیگار باعث گردش خون ضعیف می شود و چرخه رشد مو را با کاهش جریان اکسیژن، مواد مغذی و مواد معدنی که برای سلامت مو ضروری هستند، قطع می کند. همچنین سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و شانس فرد را برای ابتلا به بیماری ها و عفونت هایی که باعث ریزش مو می شود افزایش می دهد. و در حالی که بیشتر ریزش مو ژنتیکی است، اعتقاد بر این است که هوای آلوده می‌تواند این فرآیند را تشدید کند، زیرا مواد سرطان‌زا مانع تولید پروتئینی می‌شوند که مو از آن ساخته شده است.

چگونه ریزش مو را متوقف کنیم

اگر ریزش دائمی مو باعث ناراحتی شما می شود، ممکن است جراحی کاشت مو را در نظر بگیرید. در کلینیک ایده آل، از طرف دکتر بختیاری این روش را هم به مردان و هم به زنان پیشنهاد می‌کنیم و قبل از شروع، از یک آزمایش توسعه‌یافته برای شناسایی علت ریزش مو استفاده می‌کنیم. این ارزیابی بسیار مهم است، زیرا عدم شناسایی دلیل ریزش مو می تواند درمان را ناایمن یا بی اثر تلقی کند. جراحی کاشت مو با بی حسی موضعی انجام می شود. این شامل انتقال فولیکول های مو از قسمت هایی از پوست سر با اکثر موها به مناطق نازک یا یک نقطه/لکه طاسی است. این باید حدود دوازده هفته بعد به رشد قابل توجهی منجر شود و به یک روش ثابت برای اصلاح ریزش موی دائمی ناشی از طاسی الگوی مردانه و زنانه تبدیل شده است. هر موی بدن شما هویت خاص خود را دارد . چه موهای سر، موهای ابرو، موهای پا یا بازو و غیره. موهای کاشته شده بدون توجه به اینکه در کجای بدن قرار می گیرند، به رشد قبلی خود ادامه می دهند. به عنوان مثال، یک موی ابرو حتی اگر به سر شما پیوند زده شود، همچنان مانند موهای ابرو رشد می کند. این نظریه پشت کاشت مو است.

وقتی موهای سر و فولیکول مو را پیوند می‌زنید، ویژگی‌های ناحیه سر که از آن گرفته شده است را حفظ می‌کند. پهلوها و قسمت پایین سر معمولاً طاس نمی‌شوند، حتی در پیشرفته‌ترین موارد ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه. این به این دلیل است که فولیکول های این نواحی مانند فولیکول های سایر نواحی پوست سر تحت تأثیر هورمون های مردانه قرار نمی گیرند. بنابراین، وقتی فولیکول‌ها را از اینجا جدا می‌کنید و آن‌ها را در جای دیگری قرار می‌دهید، مانند قبل به رشد خود ادامه می‌دهند. پیوند برای برخی از انواع ریزش مو مناسب است، اما نه همه آنها. تریکولوژیست یا جراح پیوند شما می تواند در مورد واجد شرایط بودن شما برای درمان به شما توصیه کند. کاشت مو بیشتر در درمان ریزش موی مردانه و زنانه استفاده می شود. در این موارد، موها از پشت و کناره‌های پوست سر (که گاهی به آن ناحیه دائمی گفته می‌شود، از آنجایی که این موها به طور نامحدود در طول زندگی فرد رشد می‌کنند) به نواحی بالا، پیشانی و تاج سر.

علاوه بر ریزش موی مردانه و زنانه، کاشت مو ممکن است برای موارد زیر نیز مورد استفاده قرار گیرد:

ریزش موی کششی مکانیکی ، ریزش مو در اثر سوختگی ، ریزش مو به دنبال جراحی پلاستیک، مانند لیفت صورت ،ریزش موی دائمی بعد از رادیوتراپی.  در صورت از بین رفتن ابروها، بسته به علت، می توان از کاشت مو برای ایجاد یا پرپشت شدن ابروها نیز استفاده کرد. با این حال، اگر از پوست سر پیوند شوند، ویژگی رشد طولانی را حفظ خواهند کرد، بنابراین باید به طور منظم بریده شوند. بر خلاف موهای معمولی ابرو که فاز رشد بسیار کوتاه تری دارند

کاشت مو دائم در کلینیک ایده آل