پاک کردن اسکار آکنه و جای جوش

پاک کردن اسکار آکنه و جای جوش

اسکار و آکنه
آکنه یا جوش نوعی از اختلالات پوستی است که اغلب در اثر بسته شدن منافذ پوستی ایجاد می شود. همه جوش ها از فولیکول ها رشد می کنند. غدد چربی با ترشح چربی به داخل فولیکول مو و انتشار آن به سمت پوست، باعث ایجاد جوش می شوند. به همین علت کسانی که پوست چرب تری دارند، دارای جوش های بیشتری نسبت به سایرین می باشند.
جوش ها از بین می روند اما متاسفانه جای جوش در بیشتر مواقع روی پوست می ماند. جوش های چرکی و جوش های زیرپوستی که دستکاری می شوند، اغلب به صورت لکه های بزرگ و پر رنگ تر در می آیند. با کندن جوش ها، کم کم فرو رفتگی های کوچکی در پوست ایجاد می شود. دلیل ایجاد این فرو رفتگی ها، از بین بردن بافت پوست است.
اسکار به بافت های لطیف و برآمده ای می گویند که روی زخم های عمیق ایجاد می شود تا از ناحیه آسیب دیده محافظت کند.
هر گونه برشی روی پوست اگر عمیق باشد، باعث به وجود آمدن اسکار می شود. از عوامل دیگر به وجود آمدن اسکار می توان به سوختن پوست در آتش سوزی، آبله مرغان و جوش اشاره کرد.

پاک کردن اسکار آکنه و جای جوش
پاک کردن اسکار آکنه و جای جوش

پاک کردن اسکار و جای آکنه
برای پاک کردن اسکار و جای آبله، روش های متعدد سنتی و پزشکی وجود دارد. در درمان های خانگی، می توان از روغن اسطوخودوس، پیاز، آسپیرین، چوب صندل، لیمو، آلوئه ورا، سیر، عسل، سرکه سیب و جوش شیرین استفاده کرد. برای از بین بردن جای اسکار و آکنه به روش خانگی، باید ترکیبات و میزان مصرف هر ماده را به خوبی  بدانیم. استفاده از روش های خانگی در طولانی مدت تاثیر گذار است. از این روش ها برای لکه های سطحی می توان استفاده کرد. در صورت وجود فرو رفتگی در پوست، باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

پاک کردن جای اسکار و آکنه با روش های پزشکی
درمان جای زخم و آکنه بستگی به پوست فرد و شدت جای آن ها دارد. پزشکان کلینیک ایده آل با استفاده از دستگاه های روز پزشکی، همراه با تخصص بالایی که دارند، به درمان جای زخم و آکنه اقدام می کنند.

  • لایه برداری و پاکسازی جای زخم و آکنه با لیزر

یکی از روش های لایه برداری پوست، استفاده از لیزر است. پزشکان با کمک لیزر، نواحی ویژه ای از پوست را لایه برداری می کنند. لیزر مورد استفاده در لایه برداری اغلب از نوع لیزرهای دی اکسید کربن و اربیون می باشد.

  • روش سابسیژن

سابسیژن روشی ساده و بی خطر است که برای رفع جای جوش و اسکار های عمیق کاربرد دارد. در این روش برای رفع لکه، از آزاد کردن بافت های همبندی یا بافت های فیبروتیک استفاده می شود. روش سابسیژن با سوزن های خاصی به نام نوکور، انجام می شود.

  • میکرونیدلینگ

در این روش با کمک سوزن های مخصوص، منافذ ریزی روی پوست ایجاد می شود. هنگامی که پوست اقدام به ترمیم این منافذ می کند، مقادیر زیادی کلاژن می سازد. در نهایت با ترمیم این زخم ها، جای اسکار و آکنه از بین می رود.

  • درم ابریژن

درم ابریژن یکی از روش های لایه برداری پوست است که با استفاده از یک فرز، لایه برداری عمیقی از پوست انجام می دهد. استفاده از این روش عوارض های زیادی را به همراه دارد و فقط در موارد خاص، پیشنهاد می شود.

  • پیلینگ نقطه ای

از این روش برای رفع اسکارهای فرو رفته کوچک استفاده می شود. هر چند به دلیل عوارض و مدت زمان بهبودی، استفاده از این روش کمتر دیده می شود.

  • تزریق ژل و چربی

استفاده از ژل ها و چربی ها، یکی دیگر از روش های از بین بردن جای اسکار و آکنه است. برخی از این ژل ها و چربی ها، از ترکیب مواد مختلفی مانند: چربی گاو و خوک، اسید هالوریک تاج خروس و سلول های خالص شده ی مرده تهیه می شوند.

روش دیگر در رفع جای اسکار و آکنه، استفاده از چربی بدن خود فرد است. در این روش چربی ها از قسمت هایی مانند باسن و ران برداشته می شوند و به قسمت مورد نظر تزریق می شوند.

  • میکرودرم

میکرودرم روشی است که لکه های مرتبط با سن، چین و چروک، برآمدگی هایی نظیر اسکار و فرورفتگی هایی نظیر جای جوش ها را از بین می برد. میکرودرم با عمل لایه برداری، بخش نازکی از سلول های پوست را بر می دارد. با تولید سلول های تازه تر، به مرور زمان لکه های پوستی ناشی از جوش و زخم، از بین می رود.

پاک کردن اسکار آکنه و جای جوش

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.