لیزر موهای زائد


موی زائد به مویی گفته می شود که زخیم تر از سایر موهای بدن باشد. موهای زائد رنگ تیره تر و حالت ضخیم تری دارند و ممکن است از یک فولیکول، چند مو رشد کرده باشند. این موها ممکن است به صورت پراکنده در بدن پیدا شوند. از قسمت هایی که موهای زائد بیشتر در آن جا رشد می کند، می توان به ناحیه گردن، اطراف سینه، دور ناف، زیر چانه و پشت لب ها اشاره کرد. موهای زائد هنگام رویش، ممکن است باعث ایجاد جوش شوند. در این صورت با مرور زمان، لکه های پوستی حاصل از جای جوش به وجود می آید.
برای از بین بردن موهای زائد روش های متعددی وجود دارد اما قبل از انجام روش های خانگی، بهتر است به پزشک غدد مراجعه کنید. اگر فردی مشکل هورمونی داشته باشد، با انجام آزمایشات پزشکی و مصرف چند دارو، موهای زائد حاصل از مشکلات هورمونی از بین می رود و نیازی به هزینه های سنگین برای از بین بردن موهای زائد نیست. در صورتی که فرد دچار مشکلات هورمونی باشد، انجام لیزر هم نمی تواند به از بین بردن موهای زائد وی کمک کند.

لیزر موهای زائد
یکی از روش های تاثیر گذار در از بین بردن موهای زائد بدن، استفاده از لیزر است. با قدرت بالایی که دارد، به پیاز مو حمله می کند. رنگدانه های موجود در مو، اشعه را جذب می کنند. بدین ترتیب ساختار رویش مو از بین می رود.

برای از بین بردن موهای زائد، باید به صورت مداوم، طی مدت زمان مشخص از سوی پزشک، به مطب مراجعه کرد. تقریبا جلسات لیزر برای از بین بردن موهای زائد بین 4 تا 6 جلسه است که به ضخامت موهای زائد، رنگ پوست و میزان قوی بودن ریشه مو بستگی دارد.
هر تار مو در سه مرحله رشد می کند اما فقط در فاز آناژل که فاز رشد فعال است، تراکم ملانین به حدی است که انرژی نورانی را جذب می کند. رشد موهای بدن، با یکدیگر متفاوت است. ممکن است برخی از آن ها در فاز رشد فعال باشند و برخی دیگر هنوز شروع به رشد نکرده باشند. به همین دلیل جلسات لیزر باید به طور مداوم تکرار شود. کسانی که پوست تیره تری دارند باید سه هفته یکبار به مطب مراجعه کنند. ممکن است در این افراد تعداد جلسات لیزر، بیشتر از افراد دیگر باشد.
به خاطر داشته باشید که لیزر، باعث از بین رفتن همه موهای زائد نمی شود و گاها تعدادی از موها، ماندگار می شوند. بعد از این که جلسات لیزر به اتمام رسید، باید هر شش ماه یک بار، عمل لیزر را انجام دهید. تقریبا 90 درصد موهای زائد با انجام لیزر از بین می روند. الباقی موهای باقی مانده، نازک تر می شوند و رشد کمتری نسبت به قبل خواهند داشت.
اکیدا توصیه می شود که فقط به مراکز پزشکی جهت لیزر موهای زائد مراجعه کنید. پزشکان با جدیدترین متدها و دستگاه ها آشنا هستند و کار بهداشتی و صحیح تری را انجام می دهند. کلینیک ایده آل با برخورداری از تیمی مجرب و کارکشته و با بهره گیری از جدیدترین متدها و لوازم، آمادگی خدمات رسانی به شما عزیزان را دارد.

عوارض لیزر موهای زائد

نگران عوارض نباشید. برخی از افراد گمان می کنند که استفاده از لیزر در رفع موهای زائد، باعث ایجاد سرطان می شود. تاکنون هیچ موردی از سرطان زایی لیزر ارائه نشده است. تنها عوارض لیزر که گاهی دیده شده است، مربوط به نور لیزر است. نور لیزر ممکن است باعث سوختگی، لک و ایجاد اسکار شود.

لیزر موهای زائد سفید

لیزر موهای زائد هیچ تاثیری بر موهای سفید ندارد. همان طور که گفتیم رنگدانه های مو، باید انرژی نورانی را جذب کنند. در حالیکه موهای سفید فاقد رنگدانه هستند. کسانی که موهای زائد سفید دارند با انجام لیزر نه تنها باعث از بین رفتن آن ها نمی شوند بلکه صدمات ناشی از لیزر، روی موهای اطراف تاثیر می گذارد و باعث سفید شدن موهای زائد مشکی می شود. برای از بین بردن موهای سفید باید عمل الکترولیز را انجام داد.
در بیماران وبتلیگو یا پسوریازیس با انجام لیزر، لکه های پوستی ایجاد می شود. به این بیماران پیشنهاد می شود قبل از انجام لیزر از ضد آفتاب های قوی استفاده کنند و حتی الامکان در معرض تابش آفتاب قرار نگیرند.