لیزر

لیزر


لیزر ابزاری است که پرتوهای بسیار باریک را، با طول موج مشخص، کنار هم به طور موازی قرار می دهد. این پرتوها با هم به شکل نور، ساطع می شوند. لیزرها از جهت ماهیت، مشابه نورهای عادی هستند اما خواص فیزیکی متفاوتی دارند. همین امر موجب تمایز لیزر از نور ساده می شود.

کاربردهای لیزر
تقریبا از لیزرها در همه علوم استفاده می شود. در علم فیزیک به خصوص فیزیک اتمی، شیمی، صنعت، پزشکی، همجوشی هسته ها، ارتباطات نوری و …لیزرها کاربرد دارند.
برای مثال در صنایع نظامی، لیزر در ساخت ردیاب لیزری، تفنگ لیزری و در صنعت، در جوشکاری های لیزری، برش دادن الماس و … مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لیزر
لیزرها به سه حالت جامد، مایع، گاز ساخته شده اند.

لیزر جامد
همه لیزرها دارای ماده فعال ایجاد کننده لیزر هستند. در لیزر جامد، این ماده با یون های فلزی آلایش یافته است. از مهم ترین لیزرهای جامد می توان به لیزر سه ترازی یاقوت اشاره کرد.

لیزر گازی
لیزر گازی، به لیزرهایی گفته می شود که ماده فعال در آن ها، یک گاز باشد. گازهایی مانند هلیوم، دی اکسید کربن همراه با نیتروژن و …

لیزر مایع
لیزر مایع یکی دیگر از انواع لیزر است که بیشتر به منظور تغییر طول موج لیزر دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای لیزر در علم پزشکی
با پیشرفت علم، مهندسین پزشکی دریافتند که با کمک لیزرها می توانند اعمالی را انجام دهند که پیش از آن، تصور آن برای بشر غیر ممکن بود. از این رو به ساخت لیزرهای مختلف، جهت درمان بیماری ها پرداختند.
استفاده از لیزر در پزشکی بسیار متنوع است. از لیزرها در برداشت خال ها، جراحی های پوستی، از بین بردن موهای زائد، بریدن اعضایی که رگ های خونی بسیار زیادی دارند مانند جراحی مغز، سوزاندن سلول های سرطانی و … استفاده می شود.

لیزر
لیزر

 لیزر درمانی بیش از چهار دهه است که کارایی دارد. کارایی لیزر را می توان در دو بخش لیزرهای ترمیمی و لیزرهای جراحی تقسیم کرد. درواقع لیزر در علم پزشکی نقش چاقویی با حساسیت و دقت بالا را ایفا می کند. استفاده از لیزر باعث کاهش میزان خونریزی، آلودگی و عفونت در بیمار می شود. از طرفی سرعت بهبود زخم ها چند برابر از روش های بدون لیزر بیشتر است.
از لیزرهای ترمیمی در زمینه کاهش درد و ترمیم زخم ها استفاده می شود. در برخی موارد استفاده از لیزرهای ترمیمی، از انجام عمل های جراحی جلوگیری می کند و یا زمان بهبود بیمار را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. در نتیجه میزان مصرف دارو در فرد بیمار کاهش می یابد.
تابه لیزر یکی از لیزرهای طبی است که در اتاق عمل، کاربرد زیادی دارد. برای جراح، زمان جراحی بسیار مهم است. قبل از استفاده از تابه لیزر، جراحان زمان زیادی را برای بستن و گره زدن رگ های خونی صرف می کردند. با آمدن تابه لیزر، دیگر زمان جراحی برای گره زدن رگ ها، تلف نمی شود، چرا که این دستگاه با سوزاندن دهانه رگ های خونی، به بستن آن ها در کمترین زمان منجر می شود.
کاربرد وسیع دیگری از لیزر، در درماتولوژی به چشم می خورد. از لیزر برای درمان اگزما، سوختگی ها، پسوریاسیس، از بین بردن لکه های پوستی استفاده می شود. همچنین می توان با کمک لیزر، اقدامات پیشگیرانه ای مانند جلوگیری از پیری پوست، درمان افتادگی پلک و از بین بردن غبغب انجام داد.
از لیزر در چشم پزشکی نیز استفاده می شود. چشم پزشک با کمک لیزر، به درمان بیماری های شبکیه چشم می پردازد.

لیزر در بیماری های زنان و زایمان نیز کاربرد دارد. با کمک لیزر، نازایی لوله ای، عفونت های واژینال، دردهای قاعدگی و کیست های بارتولن درمان می شوند.
از دیگر کاربردهای لیزر می توان به درمان بیماری های گوارشی مانند زخم معده، یبوست، هموروئید و سندروم روده تحریک پذیر اشاره کرد.
متخصصین برای درمان بیماری های مربوط به گوش و حلق و بینی از لیزر استفاده می کنند. با کمک لیزر عفونت های گوش میانی، پارگی پرده گوش، تورم لوزه ها، سینوزیت، التهاب غده پاروتید درمان می شود.
لیزرها در درمان سردردها و میگرن ها کاربرد دارند.
استفاده از لیزر در دندانپزشکی هم به چشم می خورد.

لیزر
© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.