جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

هیچ انسانی پیر شدن و از دست دادن زیبایی را دوست ندارد. یکی از بزرگترین دغدغه های مهم بشری در عصر امروز، دستیابی به روش های جوانسازی است. اکثر افراد با دیدن چروک های خود در آینه، با منظره غم انگیزی روبرو می شوند. از طرفی بیشتر روش های مراقبت از پوست و جوانسازی، هزینه زیادی را به دنبال دارد. با این وجود دانشمندان و انسان ها، باز هم تمایل زیادی به پیدا کردن روش های جوانسازی دارند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، راه های فراوانی برای از بین بردن آثار پیری در صورت پیدا شده است. متخصصان پوست و مو، ابتدا استفاده از کرم ها و لوسیون ها را پیشنهاد می کنند. همیشه جراحی های زیبایی، آخرین پیشنهاد یک پزشک است.

روش های جوانسازی

 روش های جوانسازی به دو دسته پزشکی و سنتی تقسیم بندی می شوند. در روش های طبی، از کرم های ضد چروک، جراحی های از بین بردن چروک، تزریق بوتاکس و … استفاده می شود. در روش های سنتی که بیشتر   در خانه انجام می شود، از ماسک های میوه، گیاهان دارویی، عسل، ماسک های ترکیبی خانگی و … استفاده می شود.

جوانسازی پوست
جوانسازی پوست

روش های جوانسازی پزشکی

  • میکرودرم ابریشن

  یکی از روش های جوانسازی پوست است که اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. این روش در اکثر کشورها به عنوان روش بدون عارضه شناخته می شود. برای از بین بردن فرو رفتگی های ناشی از جوش و درمان چین و چروک های سطحی و کم عمق، از میکرودرم استفاده می کنند. در روش میکرودرم با استفاده از دستگاه، نوعی کریستال ظریف که از اکسید آلومینیوم ساخته شده است، روی پوست قرار می گیرد و سطح نازکی از پوست که شامل سلول های مرده است، برداشته می شود. مکش دستگاه باعث جمع شدن کریستال ها و بهتر شدن جریان خون در آن منطقه می شود. خونرسانی به سلول ها، موجب طراوت و ترمیم پوست می  گردد.

  • کرم ها و لوسیون ها

 امروزه مواد دارویی متعددی برای جوانسازی پوست تولید شده است که از جمله آن ها می توان به رتینوییدها، اسیدهای میوه، ضدآفتاب ها و کرم های حاوی استروژن گیاهی اشاره کرد.استفاده از کرم های لایه بردار در از بین بردن لک های صورت و استفاده از کرم های ضد چروک در پیشگیری و درمان چروک های سطحی پوست کاردبرد دارد.

  • تزریق بوتاکس

یکی از پر طرفدارترین روش های جوانسازی پوست در جهان، استفاده از بوتاکس است. دلیل آن هم زمان کوتاه تاثیر گذاری بوتاکس است. مدت زمان رفع چروک ها بین 4 تا 7 روز بعد از تزریق است. برای تزریق زمانی معادل 10 تا 20 دقیقه، نیاز است. این روش مانند عمل های جراحی زیبایی، نیاز به ماندن در خانه و استراحت کردن ندارد. کسانی که بوتاکس تزریق می کنند می توانند همان روز به محل کار خود بروند و به طور کلی مانعی برای فعالیت روزانه خود ندارند. اثر بوتاکس بین 4 تا 5 ماه، روی صورت می ماند.
بوتاکس درواقع سم خطرناک تخلیص شده یک نوع باکتری است که از طریق کشت و تکثیر باکتری ها، جمع آوری می شود و در مصارف پزشکی استفاده می شود. سم بوتاکس همان سم معروف قوطی های کنسرو است که در گذشته ها، در صورت نجوشاندن قوطی کنسروها قبل از مصرف، احتمال کشندگی برای فرد را به همراه داشت.

  • تزریق ژل

  برای از بین بردن خطوط دور لب، پیشانی و چین و چروک های روی صورت می توان از ژل های استاندارد استفاده کرد. ژل پاژ از جنس پلی اکربلامید است که با تزریق به نواحی چین و چروک دار، باعث از بین رفتن آن ها می شود. استفاده سر خود از این ژل و تزریق آن، ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به وجود آورد. این ژل در برخی افراد منجر به حساسیت های پوستی و یا عفونت های پوستی می شود.

  • تزریق چربی

 تزریق چربی یکی از روش های جوانسازی پوست است که جزء بی عارضه ترین راه های جوانسازی به شمار می رود. این چربی ها از ناحیه ران، باسن و اطراف زانوی فرد برداشته می شود و در ناحیه صورت تزریق می شود. 

  • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

کلاژن های پوست، نقش مهمی در صاف بودن پوست ها دارند. هنگامی که ساختار کلاژن ها از بین برود، چین و چروک ایجاد می شود. روش دیگری که به جوانسازی پوست کمک می کند، تزریق پلاکت های پلاسمای خود فرد است. این پلاکت ها، کلاژن های پوست را تحریک می کنند و باعث جوانسازی پوست می شوند.

جوانسازی پوست

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.