تزریق ژل

تزریق ژل

فیلر چیست؟

ژل یا سایر فیلر ها موادی هستند که از طریق تزریق به بافت های زیر پوستی اعمال می شوند و منجر به متورم کردن و حذف چین و چروک پوست و یا حتی افتادگی ان قسمت می گردند. فیلر هایی مانند ژل به صورت سنتزی ایجاد می شوند. می توان این مواد را در بسته های آماده برای تزریق خریداری نمود.
هر کدام از این ژل ها و یا فیلر ها مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند و بر اساس شرایط و حالت بیمار، انواع متفاوتی از آنها به منظور درمان به بیمار پیشنهاد می شود. امروزه ژل هایی که پر کاربرد تر هستند معمولا از اسید هیالورونیک ساخته می شوند.
اسید هیالورونیک به بافت زیر پوستی تزریق می شود و حدود 6 الی یک سال در آن محل باقی می ماند و پس از آن به تدریج جذب بدن می شود. هر نوع ژل با توجه به روش استفاده، نتایج متفاوتی از سایر انواع به نمایش می گذارد.
اسید هیالورونیک در انواع و برند های گوناگونی موجود می باشد، اما معروف ترین آنها عبارتند از: رستالاین، پرلاین و ژاوودرم. معمولا ژل هایی که در قسمت های مختلف بدن به کار می روند، دارای ساختار متفاوتی هستند؛ به عنوان مثال ماهیت ژل قابل تزریق برای لب با ژل مورد استفاده برای لایه های عمیق تر تفاوت خواهد داشت. این اختلاف شامل غلظت و اندازه ذرات ژل می باشد.

تزریق ژل
تزریق ژل

چه کسی کاندید مناسبی است؟

باید به این نکته اشاره شود که ژل ها تنها به صورت موضعی قسمتی از پوست یا بافت را که دارای افتادگی با چین و چروک هستند، پوشش می دهند و درمان قطعی برای رفع مشکلات این چنینی به حساب نمی آیند. ممکن است در برخی مواقع متد های دیگری مانند تزریق بوتاکس یا تزریق چربی مناسب تر باشند و منجر به بروز نتایج بهتری شوند. بنابراین باید اطلاعات و آگاهی کامل در مورد این روش ها در اختیار بیمار قرار داده شود و به او آزادی کامل داده شود تا گزینه مناسب را انتخاب کند. نواحی از بدن که مناسب تزریق ژل یا چربی هستند عبارتند از: گونه، لب و اطراف لب ها. همچنین از ژل برای رفت افتادگی و برآمده کردن پوست نیز استفاده می شود.

تزریق ژل چگونه صورت می گیرد؟

پس از مشورت با پزشک معالج و تعیین نوع ژل و محل تزریق، نوبت به پروسه تزریق ژل می رسد. برای کاهش درد ناشی از وارد کردن سوزن به بدن بیمار معمولا از بی حس کننده های موضعی استفاده می شود. داروی بی حسی را می توان از روش های متداول و یا تزریق در محل، اعمال کرد. این مواد باعث می شود بیمار درد ناشی از تزریق را حس نکند. اندازه سرنگ تزریق ژل معمولا 0.8 تا 1.2 سی سی است و بسته به نیاز بیمار تعداد سرنگ ها متفاوت خواهد بود.

در شرایط زیر نباید استفاده شود:

  • دوران بارداری یا شیر دهی
  • در صورت خونریزی شدید
  • استفاده از آکوتان در 6 ماه گذشته
  • واکنش های آلرژیکی یا آنافیلاکتیکی
  • در بیماری که انتظارات غیر واقع از تزریق ژل دارد.
  • سابقه زخم کلوئید یا آتروفی پوستی و سایر بیماری ها پوستی

بهتر است قبل از هر کاری  پزشک معالج بخواهید تا اطلاعاتی در مورد نوع ژل و روش تزریق در اختیارتان قرار دهد. همچنین در صورتی که هر گونه حساسیت یا بیماری خاصی دارید و یا حتی داروی خاصی مصرف می کنید، باید آن را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید. در بیمارانی که سابقه تورم پوستی وجود دارد، پیشنهاد می شود که قرص آنتی هیستامین را قبل از تزریق و چند روز پس از تزریق مصرف نمایند.
تورم و خارش پس از تزریق، امری رایج است و بهتر است از کیسه یخ برای کاهش تورم استفاده شود و تا حد ممکن از خاراندن محل تزریق جلوگیری شود. همچنین ممکن است که در محل تزریق سوختگی یا خونمردگی مشاهده شود که پس از مدتی بر طرف خواهد شد. با این حال می توان از دارو ها و پماد هایی برای برطرف کردن آنها استفاده کرد.

تزریق ژل

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.