تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چگونه است ؟ بوتاکس دارویی است که از نوروتوکسین حاصل از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم با نام بوتولینوم توکسین تولید می شود. از این دارو به عنوان ماده ای درمانی به منظور رفع مشکلات عضلانی، رفع چین و چروک و افتادگی پوست یا عضلات استفاده می شود. بوتاکس از محبوب ترین خدمات زیبایی در جهان به شمار می رود. به طور متوسط، هرساله بیش از 6 میلیون عمل بوتاکس در آمریکا انجام می شود. بوتاکس یا کلوستریدیوم بوتولینوم ترکیبی غیر سمی است که به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شود. این ماده از طریق برانگیختن عضلات و بافت ها موجب بر طرف شدن چروک و افتادگی های پوستی می شود. از بوتاکس همچنین به عنوان ماده ای درمانی برای رفع تعرق زیاد و نیز میگرن استفاده می شود.
باکتری کلوستریدیوم را می توان در بدن پستانداران، ماهی ها و حلزون صدف دار یافت. این باکتری کاملا بدون خطر است و در طبیعت وجود دارد. با این حال زمانی که هاگ های این باکتری وارد سلول های گیاهی شوند، می توانند بسیار خطرناک باشند. جالب است بدانید که یک گرم از این ماده می تواند حدود یک میلیون نفر را به کشتن دهد و 2 کیلوگرم از این ماده برای نابودی کل نسل بشر کافی است!

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

بوتاکس به صورت کلی در خدمات درمانی- زیبایی از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است و هم چنین محبوبیت بالایی در نزد مردم دارد. امروزه بوتاکس کاربردهای فراوانی پیدا کرده است و حداقل در درمان 20 نوع اختلال مورد استفاده قرار می گیرد.
بوتولینوم توکسین به صورت پودر است و در سالین (سدیم کلرید) محلول می شود و بوتاکس را تشکیل می دهد و سپس مستقیما به بافت و یا عضله مورد نظر تزریق می گردد. 24 الی 72 ساعت زمان می برد تا بوتولینوم توکسین اثر گذاری خود را نمایش دهد. در این زمان توکسین به سیناپتومال تبدیل می شود. در شرایط بسیار نادر، ممکن است مدت زمان اثر گذاری بوتاکس به 5 روز برسد ولی آنچه مشخص است این است که اگر پس از 5 روز اثری مشاهده نشد حتما باید به پزشک معالج مراجعه شود.
تزریق بوتاکس نباید در زنان باردار و یا زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند انجام شود؛ زیرا موجب بروز اثرات منفی بر جنین و یا نوزاد خواهد شد. همچنین قبل از تزریق باید آزمایشات تکمیلی صورت گیرد و مشخص گردد آیا بیمار به مواد موجود در بوتاکس آلرژی دارد یا خیر. در صورت مثبت بودن نیز نباید تزریق صورت گیرد.

عوارض جانبی و ریسک بوتاکس

معمولا این عمل عوارض جانبی کمی دارد و به ندرت گزارشی دال بر مشکلات تزریق، گزارش شده است. در برخی موارد نادر ممکن است بیمار دچار اختلالات ژنتیکی باشد و واکنش شدیدی به تزریق نشان دهد که در این شرایط، بدن بیمار بوتاکس را پس می زند. عوارضی که ممکن است پس از تزریق مشاهده شود عبارتند از درد و تورم بیش از حد در محل تزریق بوتاکس، بی حسی شدید، سر درد، بی حالی و سستی، احساس تهوع، عدم توانایی استفاده از عضله ای که مورد تزریق قرار گرفته، عوارضی شبیه به بیماری آنفولانزا، اختلال در فعالیت کیسه صفرا، خونریزی، تاری دید، افتادگی پلک، کاهش دید، دو بینی، خشک شدن دهان، کهیر زدن و خارش شدید، خس خس سینه و تورم بیش از حد، همچنین در برخی موارد درد ستون فقرات (پلکسوپاتی یا بیماری عصبی در اطراف سر و گردن) نیز گزارش شده است.
در تحقیقات تازه ای که بر روی بوتولینوم توکسین صورت گرفته است، این نتیجه به دست آمده است که بوتاکس قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاعی بودن پوست را تا حدود 4 ماه افزایش می دهد. در برخی مقالات گزارش شده که نوع دیگری از بوتاکس با نام  onabotulinumtoxinA ساخته شده است که اثرات قابل توجهی در درمان اختلالات صورت دارد. با این حال هیچ منبع معتبری تاکنون این نتایج را تایید نکرده است.

تزریق بوتاکس

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.