کیست چربی چیست؟

گاهی در زیر پوست توده های چربی ایجاد می شود که حالت برآمده دارد. به این توده ها در اصطلاح علم پزشکی «لیپوم» گفته می شود. کیست چربی یا همان لیپوم در اغلب موارد با توده های سرطانی اشتباه گرفته می شود. در حالی که لیپوم توده خوش خیم است و می توان آن را با روش جراحی برداشت.
لیپوم در نتیجه تجمع سلول های چربی و در زیر پوست و یا در اندام های داخلی ایجاد می شود. صورت، شکم، سینه، گردن به پشت، بالای ران یا بازو و بافت‌های نرم بدن محل ایجاد کیست چربی هستند. این کیست ها به صورت گنبدی شکل بروز می کنند و قطر آنها بین 2 تا 10 سانتیمتر است. ظاهر کیست های چربی کاملاً طبیعی است و به راحتی حرکت می کنند.  

کسانی که در معرض کیست چربی هستند
کیست های چربی با سن افراد ارتباطی ندارد و تمامی افراد بدون در نظر گرفتن شرایط سنی، در معرض ابتلا به لیپوم هستند. گاهی این عارضه وراثتی است و از والدین به فرزندان منتقل می شود. در برخی از افراد ممکن است بیش از 20 لیپوم ایجاد شود. میزان اضافه وزن و یا لاغر بودن هم در ایجاد کیست های چربی دخالتی ندارد.
این کیست ها هیچ خطری برای فرد ایجاد نمی کند و تنها شکل ظاهری پوست را بد فرم می کند. اگر لیپوم در صورت ایجاد شود، چهره فرد زشت می شود که جراحی آن ضرورت پیدا می کند. در موارد نادری دیده شده است که لیپوم به عصب فشار وارد می کند و موجب ایجاد درد می شود. اگر کیست های چربی در جداره روده ایجاد شود، به انسداد روده می انجامد.

تشخیص کیست چربی

اگر کیست چربی در صورت و یا سایر نقاط قابل مشاهده ایجاد شود، فرد براحتی آن را مشاهده می کند و می تواند برای برداشتن آن اقدام کند. اما اگر کیست چربی در بافت های نرم داخلی از جمله روده ها ایجاد شود، تشخیص آن تنها با سی تی اسکن و یا سونوگرافی امکان پذیر است. در بیشتر مواقعی که بیمار بنا به مشکلات دیگری، عمل سی تی اسکن را انجام می دهد، در طی آن به وجود کیست های چربی در بافت های داخلی بدن هم پی می برد. 

انواع کیست های چربی: کیست های چربی به 5 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. لیپوم های شایع که نتیجه تجمع سلول های چربی هستند.
  2. لیپوم آنژیولیپوم که در نتیجه ترکیب بافت چربی با عروق مویرگی و عضلات صاف تشکیل می شود.
  3. لیپوم عروقی که در نتیجه تجمع مویرگی ایجاد می شود و با درد همراه است.
  4. کیست های چربی با حاشیه مشخص که در بین بافت های عضلات و زیر پوست به صورت خرچنگی ایجاد می شوند.
  5. کیست هایی که نتیجه عوامل وراثتی هستند.

درمان کیست های چربی

لیپوم یا کیست چربی یک توده خوش خیم محسوب می شوند که هیچ خطری برای فرد ندارند. اما اگر بیمار احساس کند که کیست های چربی در حال رشد هستند، مراجعه به پزشک و معاینه کیست چربی ضرورت پیدا می کند. در این صورت مقداری از لیپوم در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که تومور ایجاد شده یک کیست چربی است و هیچ خطر دیگری را به دنبال ندارد.
اگر کیست چربی در زیر پوست ایجاد شده باشد، پزشک ابتدا با استفاده از داروی بی حسی موضعی، محل مورد نظر را کرخ و بر روی کیست برش ایجاد می کند. سپس با استفاده از دستگاه مخصوص، بافت چربی اضافه را که به شکل توده است، از بافت زیرین جدا و خارج می کند. در نهایت برش را بخیه می زند. برشی که برای برداشت کیست چربی ایجاد می شود بین 3 تا 5 میلیمتر است که در واقع یک سوراخ کوچک است و پس از بخیه زدن و بهبودی کامل، هیچ اثری از آن به جا نمی ماند.
یک روش دیگر برای درمان کیست چربی استفاده از تزريقات استروئيد است که به مرور زمان توده چربی را از بین می برد. همچنین در برخی از کلینیک ها برای از بین بردن کیست های چربی از روش ليپوساكشن استفاده می کنند. در این روش هم پوست روی کیست چربی برش داده می شود و سپس چربی های تجمع یافته با دستگاه مکنده خارج می شوند. 

چه زمانی باید کیست چربی برداشته شود؟

با توجه به اینکه کیست های چربی به خودی خود هیچ خطری را متوجه فرد نمی کند، توصیه می شود که دستکاری نشوند. اما اگر این کیست ها بیش از حد بزرگ شوند که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهند، بهتر است برداشته شوند.
یکی از مشکلات برخی از کیست های چربی بعد از عمل جراحی، برگشت مجدد آنهاست. اغلب کیست های چربی که به صورت خرچنگی ایجاد می شوند، پس از برداشت هم دوباره عود می کنند. برداشت کیست چربی به منظور زیبایی انجام می شود و به همین دلیل در علم پزشکی سعی شده است تا با ایجاد کمترین برش، اثری از جراحی باقی نماند. حال اگر لیپوم مجددا عود کند، باز هم می توان از روش برداشت و جراحی استفاده کرد، بدون اینکه اثر آن به جا بماند.

This post is also available in: English