تومور

برداشت کیست تومور

کیست تومور زمانی ایجاد می شود که لایه های پوست به طور هماهنگ با یکدیگر رشد نمی کنند. در این شرایط در میان لایه اپیتلیوم، فضای کیسه ای ایجاد می شود. پس از گذشت زمان هم ساختارهای پوست در این کیسه تجمع می کنند. دیواره سلولی کیست تومور شباهت زیادی به ساختار خارجی پوست دارد. اگر چه برخی تصور می کنند کیست تومور نوعی بیماری عفونی است، اما در واقع فقط ظاهر عفونی و کدر دارد.
کیست توموری که بر روی پوست صورت ایجاد می شود، شکل و ظاهر ناخوشایندی دارد که از همان بدو تشکیل، بیمار از نظر روحی بهم می ریزد. اما این کیست ها را می توان با روش جراحی از روی پوست برداشت. اثر و جای زخم هم پس از مدتی بهبود می یابد.

نحوه درمان کیست تومور

برای درمان کیست روش های زیادی وجود دارد که پزشک با توجه به وسعت کیست، شرایط و سن بیمار یکی از آنها را انتخاب می کند. این روش ها عبارتند از:

  • خالی کردن کیست 

در این روش پزشک کیست را با استفاده از سوزن سورنگ خالی می کند. زمانی از این روش استفاده می شود که کیست عفونت کرده و یا پاره شده باشد. با خالی کردن کیست تمامی مواد عفونی و مایع درون آن به بیرون کشیده می شود. 

  • داروهای ضدالتهاب

 اگر کیست تومور ملتهب شده باشد، پزشک برای درمان آن داروهای ضد التهاب را برای بیمار تجویز می کند که از جمله می توان به داروی کورتیزون اشاره کرد که به بدن بیمار تزریق می شود.

  • برداشتن کیست با عمل جراحی

ابتدا پزشک تلاش می کند تا کیست تومور را با استفاده از روش های آسان و بدون نیاز به جراحی درمان کند. اما اگر این کار موثر واقع نشود، آخرین راه باقی مانده، برداشتن کیست با استفاده از روش عمل جراحی است. به طوری که با خالی کردن، پس از مدتی کیست تورمور مجددا متورم می شود. بنابراین اگر کیست هر چند وقت یکبار رشد می کند، جراحی تنها راه دائمی خلاص شدن از آن است. اگر کیست تورمور سرطانی نباشد، هیچ مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند. تنها در موارد نادری است که کیست تومور به سرطان تبدیل می شود.

شرایط برداشتن کیست تومور

پزشکان توصیه می کنند که برای برداشتن کیست تومور باید شرایط خاصی وجود داشته باشد. در غیر اینصورت ضرورتی برای انجام این جراحی وجود ندارد و برای درمان می توان از روش های دیگر استفاده کرد. شرایط برداشتن کیست تومور عبارتند از:

  • زمانی که کیست تومور دردناک و متورم می شود.
  • اگر کیست تغییر رنگ دهد و بیش از حد طبیعی رشد کند و موجب برهم خوردن ترکیب چهره و زیبایی شود.
  • اگر کیست تومور وارد ساختارهای عمیق‌تر پوست مانند حفره صورت یا چشم شود، جراحی آن ضرورت پیدا می کند.

نحوه برداشتن کیست تومور

پزشک قبل از اقدام برای عمل جراحی کیست تومور، ابتدا از روش های تصویربردای استفاده می کند. سونوگرافی میزان نفوذ کیست در بافت های زیرین پوست را نشان می دهد. با این کار پزشک می داند تا کدام قسمت ها باید وارد پوست شود، به طوری که به بافت های سالم پوست آسیبی وارد نشود و کمترین زخم و اثر جراحی بر جا بماند.
زمانی که از روش جراحی برای درمان کیست تومور استفاده می شود، امکان برگشت آن وجود ندارد و کیست برای همیشه ریشه کن می شود. جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و به بیهوشی نیاز ندارد. پزشک قبل از جراحی از داروی بی حسی موضعی استفاده می کند. 

This post is also available in: English