زگیل چگونه به وجود می آید؟

زگیل به غده های گوشتی کوچکی می گویند که به دلیل انتقال ویروسی از خانواده ویروس HPV، در بدن رشد می کند. بیش از 100 نوع ویروس ورم انسانی وجود دارد که تمایل زیادی برای ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی، دست و پا دارند. اغلب زگیل ها خود به خود از بین می روند اما زمان ناپدید شدنشان طولانی است. ممکن است زگیل ها ماه ها یا سال ها مهمان بدن باشند.
زگیل های تناسلی فقط از طریق مقاربت جنسی از مرد به زن و از زن به مرد منتقل می شود. اغلب زگیل های تناسلی به صورت توده ای برجسته و رنگارنگ در ناحیه تناسلی ایجاد می شوند. اگر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف باشد، زگیل ها به راحتی تکثیر می شوند. مکان های مرطوب بدن هم به رشد بیشتر آن ها کمک می کنند.

درمان زگیل

درمان زگیل با راه کارهای متعددی انجام می شود که می توان از دارو درمانی، جراحی، لیزر و کرایوتراپی نام برد. روش های دارویی برای همه زگیل ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. بسته به تعداد زگیل ها، پزشک بهترین درمان را تشخیص می دهد. روش جراحی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ممکن است ویروس از بین نرود و بار دیگر در مکان دیگری شروع به رشد کند. لیزر هم روش دیگری برای از بین بردن زگیل است که علاوه بر هزینه بالا، امکان انتشار ویروس از طریق تبخیر زگیل را دارد. یکی از بهترین درمان هایی که تاکنون برای از بین بردن زگیل ها، مورد استفاده قرار گرفته است، کرایوتراپی است که نسبت به سایر روش ها کاربردی تر است. این روش کاربردی، در کلینیک ایده آل به بهترین شکل، توسط متخصصین پوست و زیبایی انجام می گیرد.

کرایو زگیل

کرایودرمانی یا سرما درمانی روشی است که با آن، زگیل فریز می شود. برای فریز کردن از نیتروژن مایع استفاده می شود. دستگاه کرایو دارای مخزنی دو جداره و عایق است که از ازت مایع یا نیتروژن مایع پر شده است. سرمای ایجاد شده توسط این دستگاه حدودا منفی 196 درجه سانتی گراد است. این روش درمانی اثر بالایی دارد و کم هزینه تر از سایر روش ها است. در روش کرایوتراپی، با استفاده از پروب کرایو، روی زگیل توسط گاز نیتروژن سرمایی ایجاد می شود که منجر به مرگ سلولی بافت مورد نظر می شود. در بخش کرایو شده، تاول خفیف، کبودی و درد مختصری ایجاد می شود که با گذشت دو تا سه روز از بین می رود.
بعد از کرایو زگیل، با توجه به از بین رفتن بافت مورد نظر، بدن فرد شروع به تولید سلول های جدید برای ایجاد بافت جدید می کند. پس از مدتی بافت جدید جایگزین بافت تخریب شده می شود. در نتیجه اثری از زگیل باقی نخواهد ماند.

عوارض کرایوتراپی

تنها در برخی از بیماران،بعد از کرایوتراپی، ممکن است لکه سفید کم رنگی روی پوست ایجاد شود و یا اسکار باقی بماند که درصد کمی دارد. به همین دلیل از کرایوتراپی برای برداشتن زگیل های صورت استفاده نمی شود. این لکه ها بیشتر زمانی دیده می شوند که انجماد عمیق یا طولانی مدت بر روی ضایعه پوستی ایجاد شده باشد. انجماد سنگین بر روی پوست ممکن است عصب های سطحی پوست را تحت تاثیر قرار بدهد. در این صورت در بخشی از پوست، بی حسی ایجاد می شود که تقریبا ظرف مدت چند هفته یا چند ماه به حالت عادی باز می گردد.

توصیه های بعد از کرایو زگیل

احتمال به وجود آمد تاول های کوچک بعد از کرایوتراپی زیاد است. به هیچ عنوان این تاول ها را نترکانید تا خود به خود از بین بروند.
محل مورد نظر را هر روز با آب و صابون بشویید.
اگر تاول بزرگ و دردناک است می توانید بعد از ضد عفونی کردن محل کرایو با بتادین، 5 تا 10 نقطه از تاول را با یک سوزن استریل شده سوراخ کنید و از پمادهای آنتی بیوتیک دار استفاده کنید.
روی تاول بزرگ را حتما پانسمان کنید تا به تدریج مایع داخل تاول خارج شود ودرد بهبود یابد.

This post is also available in: English