برداشت زگیل

برداشت زگیل

زگیل چیست؟

زگیل نوعی از ضایعات پوستی است که قابل برداشت و درمان می باشد. این زائده ویروسی در اثر عملکرد ویروسی با نام پاپیلوم انسانی و  به شکل های مختلفی تشکیل می شود. زگیل امکان ظاهر شدن در نواحی مختلف بدن را دارد و از این رو می توان گفت که افراد زیادی مستعد ابتلا به آن هستند. این نوع از ضایعات بسیار شایع اند و براثر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، ضربه به پوست و ضعف در سیستم ایمنی بدن بروز می کنند. زگیل به دلیل ویروسی بودن در دسته ضایعات قابل انتقال پوستی قرار می گیرد و در اثر تماس های پوست و از طریق شکاف ها و بریدگی ها از فردی به فرد دیگر سرایت می کند.ابتلا به زگیل می تواند یک علامت هشدار دهنده برای دچار شدن به برخی مشکلات و عوارض جسمی باشد پس در صورت ابتلا به آن باید مسئله را به شکل جدی بررسی و درمان کرد. همانطور که پیش تر نیز گفته شده زگیل ها انواع مختلفی دارند و در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند. یکی از مشکلاتی که این زوائد پوستی برای افراد پدید می آورند ظاهر نازیباست که ممکن است حتی زندگی آن ها را نیز تحت تاثیر خود قرار بدهد.درجه وخامت زگیل ها با توجه به ناحیه بروز و شرایط فرد متغیر است واز این رو می توان گفت که درمان های متفاوتی نیز برای آن قابل پیش بینی و کاربرد است. در ادامه با انواع زگیل و روش های برداشت زگیل بهتر آشنا خواهیم شد.

برداشت زگیل
برداشت زگیل

انواع زگیل ها را بر چه اساس طبقه بندی می کنند؟

زگیل ها بر اساس ناحیه رویش و پدیدار شدن به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که از جمله زیر هستند:

  • زگیل های کف پا: این نوع از زگیل ها غالبا به رنگ قهوه ای و یا رنگ طبیعی پوست هستند. به دلیل وجود رگ های خونی که در آن ها لخته ایجاد شده این دسته از زگیل ها گاهی تیره و سیاه به نظر می رسند.
  • زگیل های تناسلی: مقعد و یا آلت تناسلی منطقه رویش این دسته از زگیل ها در بدن به حساب می آید. این دسته را باید بسیار جدی گرفت چرا که در مواردی موجب ابتلا به سرطان های دهانه رحم در خانم ها می شود که بسیار شایع است. رنگ این زایده های پوستی گوشتی و یا قرمز است و به شکل تکی و دسته ای قرار دارند. این زگیل ها در حالت عادی درد و خارش ندارند اما در هنگام دفع ادرار و یا مقاربت های جنسی مشکلاتی از قبیل خارش، خونریزی و درد خفیف را برای فرد مبتلا به وجود می آورند.
  • زگیل های مسطح: احتمال بروز این دسته از زائدات در کودکان و نوجوانان شایع تر است. این نوع از زگیل غالبا در روی صورت پدید می آید و ظاهری صاف تر و نرم تر نسبت به سایر دسته ها دارد. یکی دیگر از محل هایی که این ضایعات پدید می آیند روی پاهای زنان نیز هست.

چگونه زگیل را درمان کنیم؟

امروزه با توجه به پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی، درمان های متعددی برای این نوع از مشکلات در دسترس عموم قرار دارد. زگیل ها را با توجه به شدت و محل قرار گیری می توان درمان کرد. از درمان های خانگی و ابداع شده توسط طب سنتی تا انواع مدرن درمان از جمله فریز کردن و لیزر را می توان برای از بین بردن زگیل ها استفاده کرد. بعضی از انواع زگیل ها به دلیل شدت پایین با درمان های خانگی و گیاهانی از قبیل سیر درمان می شوند اما در مورد برخی دیگر باید به پزشک مراجعه کرده و با او در این مورد مشورت کرد. یکی از نکاتی که در برداشت زگیل بسیار مورد توجه است و نباید آن را نادیده گرفتن برداشتن این زائده پوستی بدون برجا گذاشتن بافت اسکار است، چرا که همین بافت محلی دردناک تر را در قسمت زگیل پدید می آورد و بر روی پوست اثرات بدی را بر جای می گذارد.
از دیرباز تکنیک های مختلفی از جمله لیزر، دارو، جراحی و … در درمان زگیل توسط پزشکان به کار گرفته می شود. یکی از این روش ها کرایو است که استفاده از آن در سال های اخیر در درمان زگیل و برداشتن آن بسیار متداول شده است.
کرایو یا سرما درمانی زگیل یک راهکار طلایی برای درمان به حساب می آید. این روش به نسبت لیزر و سایر شیوه های درمان از تاثیر بیشتری برخوردار است و هزینه های کمتری را بر عهده فرد می گذارد. ضمن این که امکان انتشار ویروس همانطور که در روش لیزر بسیار متداول است در کرایو وجود ندارد.
کلینیک ایده آل با مدیریت دکتر پژمان بختیاری و بهره گیری از دانش پزشکان متخصص و زبده خود در زمینه بهداشت و زیبایی پوست و مو و با به کار بردن استاندارد ترین و به روزترین تکنولوژی های درمانی هم سطح با بهترین های اروپا و آمریکا، بیش از دو دهه است که خدمات درمانی در زمینه برداشت انواع زگیل و زوائد پوستی را با بهره گیری از شیوه هایی چون لیزر، کرایو و… را برای مراجعین خود انجام می دهد.

 

برداشت زگیل

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.