لیزر

انواع خال

خال ها به دو دسته اکتسابی و مادرزادی تقسیم می شوند که معمولا به 4 شکل دیده می شوند.

  1. خال ملانوسیتیک
  2. خال اپیدرمیک
  3. خال بافت همبند
  4. خال عروقی

از شایع ترین نوع خال ها می توان به خال های ملانوسیتیک اشاره کرد که در بدن هر فرد، حداقل یک مورد از این خال ها، دیده می شود

هر گردی گردو نیست، هر لکه ای خال نیست

هر لکه ای که روی پوست می بینید، خال نیست. خال ها از تجمع رنگ دانه های پوستی به نام ملانین تشکیل می شوند که با مرور زمان ثابت می مانند. لکه هایی که به رنگ قهوه ای روی پوست دیده می شوند، لزوما خال نیستند. خال ها از قسمت های عمقی تر پوست نشات می گیرند، این در حالی است که لکه های حاصل از آفتاب و کک و مک، سطحی ترند.

برداشتن خال با لیزر

لیزر، یک فن آوری جدید است که در اکثر رشته های پزشکی با شدت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. در جراحی های زیبایی از این ابزار، برای انجام کارهای ظریف، استفاده می شود.
لیزر یکی از روش های از بین بردن خال است که بر روی خال های سطحی انجام می گیرد. لیزر، بهترین روش برای برداشتن خال های رنگ دانه دار معمولی است که در حال حاضر توسط متخصصین پوست انجام می گیرد.

روش برداشتن خال با لیزر

استفاده از لیزر ساده ترین روش برای از بین بردن خال های دردسرساز است. در روش های دیگر، زمان بهبودی طولانی است اما در لیزردرمانی علاوه بر کاهش درد، زمان بهبودی بسیار سریع تر از سایر روش ها است. با ارسال امواج لیزر به خال، عروق خونی بسته می شود و بافت از بین رفته، تبخیر می شود. بعد از این که عمل لیزر خاتمه یافت، در محل خال، حالتی پوسته پوسته شکل می گیرد که معمولا بعد از دو هفته بر طرف می شود. در این روش، روی پوست قرمزی هایی ایجاد می شود که کاملا طبیعی است. این قرمزی ها خود به خود از بین می روند.

مزایای استفاده از لیزر در برداشتن خال ها

روش لیزر در برداشتن خال، مشابه روش سوزاندن خال است. با این تفاوت که در لیزر از امواج به جای حرارت، برای تخریب یا تراش خال استفاده می شود. از مزیت های برداشتن خال با لیزر، می توان به سرعت بالا، عدم احتیاج به بخیه و ایجاد اسکار اشاره کرد. این روش از دقت بالایی برخوردار است و تقریبا خطایی در هدف گیری ندارد. درواقع در لیزر تمام خال به یک اندازه تخریب می شود که این مورد، یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش است، چرا که استفاده از روش هایی مانند آر.اف، به دلیل خطای هدف گیری، ممکن است بخشی از خال را از بین ببرد و بخش دیگر، هنوز در قسمت عمقی باقی بماند. بدین ترتیب بعد از مدتی خال دوباره عود می کند. احتمال عود کردن خال در همه روش ها وجود دارد اما در روش لیزر، درصد کمتری را به خود اختصاص می دهد.
روش لیزر، روشی غیر تهاجمی است. به همین دلیل امکان ابتلا به عفونت در فرد به شدت کاهش می یابد زیرا هیچ گونه عمل برش یا سوزاندنی در کار نیست.
بسیاری از بیماران این روش را روشی بدون درد می دانند که از دیگر مزیت های لیزر همین ویژگی است. با ارسال پالس های لیزر، به فرد این حس القا می شود که سوزنی روی پوست با ملایمت فرو می رود.
از لیزر می توان برای برداشتن خال های سراسر بدن استفاده کرد. این روش در بخش هایی مانند پلک، بینی و نقاط حساس صورت به راحتی و بدون خطر انجام می شود. این در حالی است که استفاده از روش های دیگر، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

معایب لیزر خال

یکی از اصلی ترین معایب این روش، عدم نفوذ لیزر به عمق پوست است. به همین دلیل این روش فقط برای خال های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خال هایی که ریشه دار هستند، باید از روش های دیگری استفاده کرد که متاسفانه احتمال به جای ماندن اسکار را به همراه دارند.

This post is also available in: English