جراحی پلاستیک خال

جراحی پلاستیک یکی از جدیدترین شیوه های جراحی برای زیبایی چهره و اندام می باشد که با استقبال زیادی هم مواجه شده است. این روش اگر چه برای بسیاری با عنوان جراحی بینی شناخته شده است، اما می تواند برای محو کردن خال ها و ضایعات پوستی نیز استفاده شود. خال های روی پوست در نتیجه تجمع سلول های ملانین ساز پوست ایجاد می شوند. رنگ ملانین ها تعیین کننده رنگ خال است و از اینرو خال های پوستی رنگ های متفاوتی دارند.

انواع خال ها براساس موقعیت قرار گرفتن

خال های پوستی از نظر موقعیت قرار گرفتن به چندین نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • خال های جانکشنال یا سطحی: این نوع خال ها در بین اپیدرم و درم ایجاد می شوند و هم سطح پوست هستند.
  • خال های درمال یا عمقی: این نوع خال ها در ناحیه درم و در عمق پوست ایجاد می شوند. عموماً خال های درمال بی رنگ و به صورت یک زائده هم رنگ پوست و برجسته دیده می شوند.
  • خال های کامپاند یا مخلوط: این نوع خال ها در فاصله بین سطح و عمق پوست ایجاد می شوند و با توجه به اینکه به کدام قسمت نزدیک تر باشند، رنگ متفاوتی به خود می گیرند.
  • کک و مک: کک مک هم نوع دیگری از خال های پوستی است که در صورت و اغلب بر روی بینی و گونه های ظاهر می شود. این نوع خال در نتیجه تابش اشعه ماوراء بنفش تشدید می شود. بیماری کبدی به عنوان مهمترین علت ایجاد کک مک شناخته شده است.

 

جراحی پلاستیک خال

برای درمان خال می توان از روش عمل جراحی، تراشیدن خال (برای خال های برجسته)، استفاده از روش کرایو یا سرما درمانی برای خال های برجسته یا جانکشنال، لایه برداری برای کک و مک ها، لیزر درمانی برای از بین بردن انواع ضایعات ملانین دار استفاده کرد.
با وجودی که روش های زیادی برای از بین بردن خال های زائد وجود دارد، اما جراحی پلاستیک به عنوان جدیدترین روش برای درمان شناخته شده است. این روش برای خال هایی که ریشه سرطانی دارند، بهترین گزینه است. پزشک قبل از اینکه روش جراحی پلاستیک را برای بیمار انتخاب کند، ابتدا خال را بررسی و معاینه می کند. جراحی پلاستیک خال به عواملی همچون شرایط بیمار، اندازه و موقعیت خال در بدن بستگی دارد. بنابراین نحوه انجام جراحی پلاستیک از سوی پزشک تعیین می شود.

مزایای روش جراحی پلاستیک خال

روش جراحی پلاستیک برای خال های گوشتی و برجسته موثرتر است. به این دلیل که می توان ناهمواری ناشی از برداشتن خال را صاف کرد. زمانی که خال های برجسته از روی صورت یا سایر قسمت های بدن برداشته می شود، ممکن است موجب ناهمواری در سطح پوست شود که این ضایعه در چهره بیشتر به چشم می آید.
این در حالی است که با جراحی پلاستیک این مشکل رفع شده است و هیچ اثری از ناهمواری بر روی پوست باقی نمی ماند. از سوی دیگر تغییر رنگ هم یکی دیگر از نتایج برداشتن خال با روش جراحی پلاستیک است. به طوری که در دیگر روش ها ممکن است جای خال بر روی پوست مشخص شود. اما با جراحی پلاستیک جای خال و پوست به صورت همرنگ و یکدست می شوند.

از دیگر مزایای روش جراحی پلاستیک خال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سرعت عمل کار در روش جراحی پلاستیک برای برداشتن خال، بالا و رضایت بخش است.
  2. در این روش به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیاز نیست و جراحی به صورت سرپایی انجام می شود.
  3. در روش جراحی پلاستیک خال، پزشک اغلب از داروهای بی حسی موضعی استفاده می کند. در نتیجه به بیهوشی هم نیاز ندارد. در برخی موارد که خال در موقعیت خاصی قرار گرفته باشد، ممکن است پزشک تصمیم به بیهوشی بیمار بگیرد.

نحوه جراحی پلاستیک خال

برای جراحی پلاستیک خال از سه روش خارج سازی کامل تراشه ای، بیوپسی پانچ و جراحی برشی استفاده می شود که در زیر به شرح هر یک می پردازیم.

روش خارج سازی کامل تراشه ای خال
اگر خال از پوست بیرون زده باشد، پزشک برای جراحی آن از چاقوی مخصوص برای سطح خال استفاده می کند. به طوری که بافت خال را به صورت تراشه ای خارج و سطح آن را با پوست مجاور یکسان می کند.

روش بیوپسی پانچ
اگر خال کوچک باشد، پزشک از دستگاه بیوپسی پانچ استفاده می کند. این دستگاه می تواند بافت خال را به صورت مکعبی خارج کند. در نهایت سطح خال با پوست یکسان می شود.

روش جراحی برشی
در صورتی که خال های پوستی بدخیم و یا صاف باشند، بهترین روش، جراحی برشی است که در آن ابتدا بافت خال به طور کامل برش زده می شود و سپس پزشک زخم به جا مانده را بخیه می کند.

This post is also available in: English