زگیل ها رشد پوست و غشاهای مخاطی (دهان یا اندام تناسلی) هستند که توسط بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های معمولی ، معمولاً در مناطقی از بدن که مستعد ضربه هستند مانند آرنج، زانو و دست ها دیده می شود. این ویروس باعث ضخیم شدن لایه بالایی پوست می شود. آنها معمولاً بدون درد هستند و خود به خود از بین می روند، گاهی اوقات چند ماه طول می کشد تا برطرف شوند، اما ممکن است تا دو سال طول بکشد. زگیل معمولاً از تماس فرد به فرد به دست می آید. این ویروس خیلی مسری نیست اما می تواند با ورود از طریق یک شکاف کوچک در پوست باعث عفونت شود. به همین ترتیب، زگیل ها می توانند به سایر نقاط بدن شما سرایت کنند. ویروس به ندرت با لمس که توسط یک فرد آلوده استفاده می شود منتقل می شود.

چه کسی در معرض خطر است؟

زگیل ها می توانند افراد در هر سنی را مبتلا کنند، اما در سنین 12 تا 16 سالگی شایع ترند. تخمین زده می شود که 20٪ از دانش آموزان و حدود 10٪ از جمعیت عمومی زگیل دارند. افراد مبتلا به اچ آی وی، پیوند اعضا یا تحت شیمی درمانی به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی، احتمال ابتلا به زگیل در آنها بیشتر است.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

زگیل ها ممکن است به صورت منفرد یا چندتایی ایجاد شوند و اغلب دارای چندین نقطه کوچک سیاه در سطح از عروق خونی کوچک هستند. زگیل‌های معمولی برآمدگی‌های خشن، ضخیم، همرنگ پوست، صورتی یا سفید از اندازه ۱ میلی‌متر تا بیش از ۱۰ میلی‌متر هستند که اغلب روی دست‌ها، صورت، آرنج‌ها و زانوها هستند. زگیل های رشته ای بلند و باریک هستند، مانند تافت های نخ، و معمولاً در پایه کوچک هستند (1-3 میلی متر). آنها اغلب روی صورت، پلک ها یا ناحیه بینی تاثیر می گذارند.

زگیل های مسطح برآمدگی های بسیار کمی برآمده، صاف، 1 تا 5 میلی متری، به رنگ پوست هستند که ممکن است در یک خط به دلیل تلقیح خود در اثر خراشیدن یا به طور گسترده در اثر تراشیدن ظاهر شوند. آنها اغلب روی صورت، دست ها یا ساق پا دیده می شوند. زگیل‌های کف پا ناحیه‌ای ضخیم، خشن، پینه‌مانند و اغلب حساس در کف پا، معمولاً در نواحی تحمل‌کننده وزن هستند. از آنجایی که آنها دردناک هستند، اغلب تصور می شود که آنها میخچه هستند.

از آنجایی که زگیل ها خود به خود برطرف می شوند، درمان همه زگیل ها ضروری نیست. علاوه بر این، درمان زگیل ممکن است همیشه آنها را از بین نبرد و لزوماً از ظهور سایر زگیل ها نیز جلوگیری نمی کند. درمان‌ها می‌توانند دردناک بوده و باعث ایجاد اسکار شوند و نیاز به تکرار دارند، بنابراین فقط در مواردی باید انجام شود که زگیل‌ها بسیار آزاردهنده هستند یا زندگی روزمره را مختل می‌کنند. پاک کننده های زگیل بدون نسخه دارای درصد بالایی از اسید سالیسیلیک هستند و با از بین بردن لایه پوست آلوده به ویروس کار می کنند. این درمان نیاز به استفاده روزانه دارد و گاهی اوقات در صورت لمس پوست سالم اطراف زگیل می تواند تحریک کننده باشد. به نظر می رسد چسب نواری که روزانه روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود به دلایل نامعلومی کار می کند. نوار باید خیلی چسبناک باشد و چند روز روی آن بماند. داروهای انجماد بدون نسخه در دسترس هستند اما چندان موثر نیستند.

اولین زگیلی که باید به آن نگاه کرد، زگیل معمولی است، که جای تعجب نیست که رایج‌ترین نوع زگیل است و از نظر علمی با دهان دهان «Verruca vulgaris» شناخته می‌شود. زگیل معمولی رشد کمی برآمده با سطحی ناهموار است که می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما اغلب دست ها را درگیر می کند. در حالی که زگیل معمولی می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، این بیماری اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود. زگیل معمولی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود که با گذشت زمان ایمنی نسبت به آن ایجاد می‌شود و به همین دلیل است که این بیماری بیشتر در افراد جوان‌تر دیده می‌شود. در حالی که به طور کلی این مورد وجود دارد، البته استثناهایی نیز وجود دارد. هیچ دو نفری شبیه هم نیستند، و برخی از آنها مقاومت طبیعی قوی در برابر Verruca Vulgaris خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر به ویژه مستعد ابتلا به این بیماری هستند و در طول زندگی خود از زگیل رنج می برند.

 برای افراد سالم، زگیل‌های معمولی هیچ خطری برای سلامتی ندارند، اما برای افرادی که از کمبود یا بیماری‌های سیستم ایمنی رنج می‌برند، مانند مبتلایان به HIV (ویروس ایمنی انسانی) یا ایدز (سندرم نقص ایمنی حاد)، این ویروس به طور بالقوه می‌تواند باعث مشکلات سلامتی بیشتری شود. زگیل معمولی اغلب به طور طبیعی درمان می شود و با گذشت زمان ناپدید می شود، با این حال درمان ها و روش های زیادی برای مقابله با این بیماری وجود دارد. اینها می توانند شامل گچ، ژل یا کرم با اسید سالیسیلیک، لیزر درمانی و تزریقاتی باشند که برای تحریک پاسخ ایمنی در برابر زگیل و ویروس عامل آن طراحی شده اند.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

زگیل مسطح با ظاهرش متمایز می شود، رشدی صاف که نام آن را به این بیماری داده است. در حالی که زگیل های معمولی با ظاهری سفید و زبر ظاهر می شوند، زگیل صافهمرنگ  پوست به نظر می رسد. زگیل های مسطح نیز به تعداد بیشتری در نواحی مانند صورت و گردن یا مچ دست و زانو ظاهر می شوند. زگیل های مسطح را زگیل نوجوانان نیز می نامند زیرا اغلب کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع زگیل‌ها به‌ویژه آهسته رشد می‌کنند و ممکن است یک سال طول بکشد تا پس از عفونت اصلی که اغلب از طریق یک بریدگی کوچک یا خراش ایجاد می‌شود، قابل مشاهده باشند. مناطقی که مرتباً تراشیده می‌شوند و از این رو مرتباً در معرض خراش‌ها و پارگی‌های جزئی قرار می‌گیرند، اغلب می‌توانند زگیل‌های مسطح ایجاد کنند که در گروه‌هایی تا صد نفر رشد می‌کنند. زگیل‌های مسطح مانند پسرعموهای زگیل‌دار رایج‌ترشان بی‌ضرر هستند و می‌توانند به سادگی از طریق کرم‌های موضعی حاوی اسید سالیسیلیک در میان سایر درمان‌های بالقوه درمان شوند.