میخچه کف پا

بر خلاف سایر اشکال این بیماری، زگیل کف پا به طور خاص روی قسمت زیرین پا تأثیر می گذارد و می تواند بسیار دردناک باشد. این زگیل‌ها ضایعاتی را تشکیل می‌دهند که شبیه به خراش‌های پین سیاه هستند که به سرعت قهوه‌ای می‌شوند و ظاهر ناخوشایند یک کله گل کلم را به خود می‌گیرند. زگیل های کف پا دردناک هستند زیرا از آنجایی که روی کف پای شما قرار دارند، باید وزن شما را تحمل کنند و در حین راه رفتن به پوست پاهای شما فشار داده می شوند. خوشبختانه بیشتر زگیل های کف پا خود به خود ناپدید می شوند و علیرغم دردی که ممکن است ایجاد کنند، خطری برای سلامتی ندارند. اگر زگیل کف پا هنگام راه رفتن دردناک باشد، درمان‌هایی در دسترس است.

زگیل های دهان

همان‌طور که از نامش مشخص است، زگیل‌های دهانی آفت‌های دهان و لب هستند که بی‌ضرر و بدون درد باقی می‌مانند، مگر اینکه به نحوی تحریک شوند. خوشبختانه این زگیل ها به صورت جداگانه یا به تعداد کم ظاهر می شوند. تشخیص آنها بسیار سخت است و می توانند به روش های مختلف ظاهر شوند. برخی از آنها می توانند مانند رشد سفید به نظر برسند در حالی که برخی دیگر می توانند شبیه به جلو باشند. زگیل‌های دهانی اغلب در طی تماس‌های جنسی منتقل می‌شوند، جایی که ویروس HPV می‌تواند از دستگاه تناسلی منتقل شود.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

زگیل های اطراف زبان

زگیل‌های اطراف زبان نام غیرمعمول خود را از مناطقی که به آن مبتلا می‌شوند، یعنی پوست زیر ناخن‌ها گرفته‌اند. آنها بسیار کوچک شروع می شوند و تقریباً غیرممکن خواهد بود که به درستی دیده شوند، با گذشت زمان به زگیل های بسیار بزرگتر، تقریباً به اندازه نخودی تبدیل می شوند که از نظر بافت و احساس خشن هستند. در این مرحله اندازه زگیل می تواند مشکل ساز باشد، زیرا می تواند ناخن شما را بلند کند و باعث جدا شدن آن شود. این نوع زگیل ها در واقع می توانند با وارد کردن آن به صفحه ناخن، قسمت سخت ناخن شما که بیشتر از کراتین تشکیل شده است، عفونت قارچی جدی تری ایجاد کنند.

زگیل های فیلی فرم ظاهر مشخصی دارند و بلند و باریک به نظر می رسند، مانند شاخه های گوشتی رنگی که به سرعت به صورت خوشه ای در اطراف مناطق خاصی مانند پلک ها و لب ها رشد می کنند. این زگیل ها در واقع گونه ای از زگیل های رایج هستند و همچنین تمایل به خوش خیم بودن دارند. اگرچه درد زگیل‌های رشته‌ای آسان‌تر است، زیرا روی قسمت‌هایی از پوست که اغلب مالش می‌شوند، بیشتر می‌شوند.

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی به طور شگفت انگیزی موضوع بسیار حساسی برای مطرح کردن است، زیرا می تواند برای بسیاری از افراد خجالت آور باشد. این نوع زگیل ها معمولاً خاکستری یا گوشتی هستند و روی اندام تناسلی و اطراف آن ایجاد می شوند، گاهی اوقات جمع می شوند و توده ای شبیه گل کلم را تشکیل می دهند که از نظر ظاهری ناخوشایند است و می تواند منجرب به خجالت قابل توجهی در فرد شودباشد.

زگیل دانه

زگیل های دانه روی انگشتان و پوست اطراف ناخن ها و همچنین پوست پشت دست شما تأثیر می گذارد. آنها بسیار شبیه به زگیل های معمولی هستند و با مکان های مشخصی که در آن رشد می کنند متمایز می شوند.

انواع مختلفی از زگیل ها وجود دارد که از نظر ظاهری و در مناطقی که دوست دارند هدف قرار دهند، متفاوت هستند. خوشبختانه بیشتر این موارد برای یک فرد سالم بی ضرر و خوش خیم هستند و درمان های موثر را می توان بدون نسخه تهیه کرد. همیشه ایده خوبی است که قبل از ادامه درمان با پزشک خود در مورد زگیل های خود صحبت کنید، به خصوص اگر آنها در اطراف اندام تناسلی شما هستند، منطقه حساسی که درمان باید همیشه با دقت بیشتری دنبال شود.

داروها

کرم‌ها، ژل‌ها و گچ‌های دارویی زیادی برای درمان زگیل و وروکا وجود دارد. می توانید این ها را بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. بسیاری از آنها حاوی ماده ای به نام اسید سالیسیلیک هستند. این یک ماده شیمیایی است که به نرم شدن لایه سخت و بیرونی زگیل یا وروکا کمک می کند. نشان داده شده است که تأثیر مفید کمی در کمک به خلاص شدن از شر زگیل ها و وروکا دارد. از داروهای سالیسیلیک اسید بر روی صورت خود یا در نواحی بزرگ استفاده نکنید زیرا خطر تحریک و جای زخم وجود دارد. اگر دیابت دارید و مستعد ابتلا به زخم یا آسیب عصبی هستید، قبل از استفاده از آن با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

کرایوتراپی فرآیندی است که در آن زگیل شما با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شود تا از بین برود. سرما درمانی را می توان توسط پزشک عمومی انجام داد اینها معمولاً به خوبی کار نمی کنند زیرا نمی توانند در دمایی به اندازه نیتروژن مایع منجمد شوند. وقتی کرایوتراپی می کنید، پزشک نیتروژن مایع را با استفاده از اسپری یا پنبه روی زگیل شما اعمال می کند. بسته به تکنیک مورد استفاده و اندازه و محل زگیل، بین پنج تا 30 ثانیه طول می کشد تا زگیل شما منجمد شود. ممکن است لازم باشد درمان را هر دو تا سه هفته تا شش بار تکرار کنید. گاهی اوقات منجر به تاول یا زخم شدن پوست شما می شود و می تواند دردناک باشد، بنابراین اغلب برای کودکان کوچکتر توصیه نمی شود. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کرایوتراپی ممکن است به از بین بردن زگیل و وروکا کمک کند، اما نشان داده نشده است که بهتر از درمان با اسید سالیسیلیک عمل می کند.

زگیل و وروکا در اثر عفونت پوست شما با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. آنها می توانند از طریق تماس مستقیم با پوست یا تماس با کف یا سطوح آلوده به ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. اگرچه زگیل ها مسری هستند، اما تصور می شود که خطر ابتلا به آنها نسبتاً کم است. اگر پوست شما آسیب دیده یا خیس باشد، احتمال ابتلای شما بیشتر است، بنابراین عفونت را می توان به استخرهای شنا و دوش های عمومی مرتبط کرد. شما همچنین می توانید خود را آلوده کنید. اگر زگیل یا وروکا را خراش دهید، ذرات ویروسی ممکن است به نواحی دیگر پوست شما سرایت کنند.اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، احتمال ابتلا به زگیل و وروکا بیشتر است. این ممکن است به این دلیل باشد که شما یک بیماری پزشکی دارید یا داروهایی مصرف می کنید که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کنند.

اگر زگیل یا وروکا دارید، انجام اقدامات احتیاطی زیر ممکن است به جلوگیری از سرایت آن به افراد دیگر کمک کند.

حوله، کفش یا جوراب خود را به اشتراک نگذارید.

در دوش های عمومی از دمپایی دمپایی استفاده کنید.

هنگام شنا، زگیل یا وروکای خود را با یک گچ ضد آب بپوشانید.

زگیل یا وروکا خود را نخارانید یا نچینید زیرا احتمال گسترش آن بیشتر است.

اگر روی انگشتانتان زگیل دارید، ناخن هایتان را نجوید و انگشتانتان را نمکید.

اگر از سوهان ناخن یا سنگ پا بر روی زگیل یا وروکای خود استفاده می کنید، این موارد را به اشتراک نگذارید و در سایر نواحی پوست خود استفاده نکنید.