این عارضه پوستی احتمالاً سومین شکل شایع ریزش مو است و خطر مادام العمر آن دو نفر از هر 100 نفر در مقطعی از زندگی است. مسری نیست و می تواند مردان، زنان و کودکان را درگیر کند. اگر آلوپسی آره آتا دارید، احتمال ابتلا به سایر بیماری های خود ایمنی مانند ویتیلیگو، لوپوس، دیابت، کولیت اولسراتیو و بیماری تیروئید کمی بیشتر است.

اگر نسبت به ریزش موهای خود احساس نگرانی می کنید و متوجه می شوید که رشد مجدد بیش از حد طول می کشد، شاید پوشیدن کلاه گیس یا موی سر همیشه یک گزینه است.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

محلول موضعی ماینوکسیدیل، محلولی است که روی لکه های طاس مالیده می شود و نشان داده شده است که در برخی موارد باعث رشد مجدد مو می شود. این همان درمانی است که برای طاسی معمولی مردانه استفاده می شود. میزان موفقیت زیاد نیست، اما ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد. به ویژه، اگر لکه های طاس گسترده تری دارید که برای تزریق استروئید مناسب نیستند.

برخی از افراد با شرایط پزشکی خاص ممکن است نتوانند از آن استفاده کنند. معمولاً فقط توسط یک متخصص توصیه می شود. این به این دلیل است که ماینوکسیدیل برای آلوپسی آره آتا مجوز ندارد. برای سایر انواع آلوپسی مانند طاسی با الگوی مردانه مجوز دارد. اگر جواب داد، معمولاً 2-3 ماه درمان برای پاسخ اولیه و یک سال برای حداکثر پاسخ طول می کشد. اگر بعد از یک سال بهبودی حاصل نشد ادامه این درمان فایده ای ندارد.

تصور می شود که ایمونوتراپی موضعی موثرترین گزینه برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا گسترده است. با این حال، این درمان فقط توسط برخی از متخصصان پوست انجام می شود و بنابراین برای درمان باید به یکی از این متخصصان حرفه ای مانند دکتر بختیاری  مراجعه کنید.  ماده ای روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد تا پوست مانند یک آلرژی واکنش نشان دهد. ماده ای که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد دیفنسیپرون (DPCP) است. استحکام فزاینده ای از این ماده هفته ای یک بار در طی چند هفته روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد تا زمانی که پوست به نظر برسد که دچار درماتیت خفیف (اگزما) شده است. به نظر می رسد واکنش پوستی بر روند ایجاد آلوپسی آره آتا تأثیر می گذارد تا به موها اجازه رشد مجدد بدهد. عوارض جانبی می تواند دردسرساز باشد. به عنوان مثال، برخی افراد دچار واکنش های شدید پوستی می شوند. درمان کودکان با ایمونوتراپی موضعی بحث برانگیز است.پس از رشد مجدد، درمان را می توان متوقف کرد، اما در بسیاری از موارد، ریزش مو دوباره عود می کند. بنابراین، برای جلوگیری از بازگشت ریزش مو، اغلب به درمان نگهدارنده منظم نیاز است.

طیف وسیعی از درمان‌ها وجود دارد، اما هیچ‌کدام برای همه مؤثر نیستند و برخی از مبتلایان به هیچ درمانی پاسخ نمی‌دهند. پمادها، کرم ها یا کاربردهای استروئیدی موضعی و همچنین تزریق داخل ضایعه استروئیدها می توانند در بیماری های موضعی مفید باشند.

برخی از پزشکان از استروئیدهای خوراکی استفاده می‌کنند، اما ممکن است پس از قطع درمان، ریزش مو دوباره تکرار شود. فوم ماینوکسیدیل ممکن است از ریزش بیشتر مو جلوگیری کرده و تراکم مو را بهبود بخشد، اما باید حداقل شش ماه از آن استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه‌های درمانی طولانی‌مدت آنترالین است، یک ماده مصنوعی شبیه قیر است.

درمان حساسیت تماسی گزینه دیگری است و شامل ایجاد التهاب در پوست سر است که به این وضعیت کمک می کند. در موارد شدیدتر می توان از قرص های سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند متوترکسات، آزاتیوپرین یا سیکلوسپورین استفاده کرد.

برخی درمان‌های جدید نیز وجود دارد که در حال حاضر تحت آزمایش‌های بالینی هستند (توفاسیتینیب، روکسولیتینیب، و باریسیتینیب). اینها قرص های سرکوب کننده سیستم ایمنی بالقوه جدیدی برای آلوپسی آره آتا هستند. علاوه بر این، فرمولاسیون موضعی این داروها نیز برای اثربخشی آنها در درمان آلوپسی آره آتا در حال بررسی است.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

اکستنشن مو می تواند به استتار مشکل کمک کند، بنابراین به دنبال آرایشگری باشید که در این زمینه تخصص دارد. مهم است که هنگام انجام این کار از کشش بیش از حد روی هر موی خودداری کنید زیرا این امر به نوبه خود می تواند باعث ریزش مو شود که به عنوان آلوپسی کششی شناخته می شود. مژه های مصنوعی، مداد ابرو و خالکوبی ابرو نیز می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید.

تزریق استروئید به تکه های طاس پوست سر، واکنش ایمنی موضعی را که در آلوپسی آره آتا رخ می دهد، سرکوب می کند. سپس این می تواند به فولیکول های مو اجازه دهد تا دوباره به طور طبیعی عمل کنند تا موها دوباره رشد کنند. این درمان ممکن است گزینه ای برای یک یا چند تکه طاسی کوچک تا متوسط ​​باشد. تصور می شود که تزریق استروئید موثرترین درمان برای تکه های آلوپسی آره آتا است که خیلی بزرگ نیستند. با این حال، آنها در هر موردی کار نمی کنند. معمولاً در هر جلسه درمان چندین تزریق (با فاصله حدود 1 سانتی متر از هم) انجام می شود، اما تعداد آنها اغلب به دلیل درد محدود می شود. بنابراین، مناطق طاس بزرگ برای تزریق استروئید مناسب نیستند. 1-2 ماه طول می کشد تا موها دوباره شروع به رشد کنند. تزریق هر 4-6 هفته تکرار می شود.  هیچ تضمینی وجود ندارد که موهایی که در طول درمان دوباره رشد کرده اند، پس از پایان درمان باقی بمانند. استروئیدهای مالشی (محلی) کرم استروئیدی، ژل و غیره ممکن است به رشد مجدد مو کمک کند اما به خوبی تزریق استروئید عمل نمی کند. اگر لکه های طاسی دارید که برای تزریق استروئید مناسب نیستند یا اگر منتظر مراجعه به متخصص برای تزریق استروئید هستید، ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد. اگر رشد مجدد رخ دهد، 3-6 ماه طول می کشد. اگر بعد از 3 تا 6 ماه رشد مجدد نداشته باشید، ادامه این درمان فایده ای ندارد.