آلوپسی آره آتا چیست؟
این اصطلاحی برای ریزش موی بدون زخم است که می تواند در هر سنی، چه در مردان و چه در زنان رخ دهد. همچنین می تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. علائم آلوپسی آره آتا معمولاً شامل لکه‌های طاس به اندازه یک سکه است که می‌تواند روی پوست سر ظاهر شود و همچنین ریزش مو از تنه، اندام‌ها، مژه‌ها، ابروها، موهای ناحیه تناسلی و ریش. گاهی اوقات، ممکن است کل پوست سر (آلوپسی توتالیس) یا حتی کل بدن و پوست سر (آلوپسی یونیورسالیس) را درگیر کند.
آلوپسی به معنای ریزش مو یا طاسی است. علل و الگوهای مختلفی برای آلوپسی وجود دارد. آلوپسی آره آتا یکی از انواع ریزش مو است. آلوپسی آره آتا می تواند در هر سنی رخ دهد اما بیشتر موارد ابتدا در نوجوانان و کودکان ایجاد می شود. حداقل نیمی از افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا اولین لکه ریزش مو خود را قبل از 21 سالگی تجربه می کنند. این وضعیت زمانی که برای اولین بار در سنین بالاتر ایجاد می شود خفیف تر می شود.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

کارشناسان معتقدند این نوع ریزش مو زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به موهای در حال رشد حمله کرده و باعث التهاب شود. دلایل این وضعیت خودایمنی به طور کامل شناخته نشده است، اگرچه به نظر می رسد استرس شدید یک محرک باشد و حدود 20٪ از مبتلایان سابقه خانوادگی دارند. اعتقاد بر این است که چندین ژن وجود دارد که می تواند یک فرد را مستعدتر کند.

تصور می شود که آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. این زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های سالم بدن شما آسیب می زند. سیستم ایمنی گلبول های سفید (لنفوسیت ها) و آنتی بادی ها را برای محافظت در برابر اشیاء خارجی مانند باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب ها می سازد. در بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بخشی یا قسمتی از بدن را به عنوان خارجی اشتباه می گیرد. در افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا، بسیاری از گلبول‌های سفید خون در اطراف ریشه‌های موی آسیب‌دیده (فولیکول‌های مو) جمع می‌شوند که به اشتباه به عنوان خارجی شناخته می‌شوند. این باعث التهاب خفیف می شود که به نوعی منجر به ضعیف شدن موها و ریزش موها و ایجاد لکه های طاس می شود.

مشخص نیست که چرا فقط نواحی خاصی از پوست سر درگیر می شود. همچنین فولیکول های مو آسیب دیده از بین نمی روند. اگر واکنش ایمنی از بین برود و وضعیت به حالت عادی برگردد، فولیکول‌های موی آسیب‌دیده می‌توانند دوباره موهای طبیعی بسازند. مشخص نیست که چرا آلوپسی آره آتا یا سایر بیماری های خود ایمنی رخ می دهد. تصور می شود که چیزی سیستم ایمنی را تحریک می کند تا در برابر یک یا چند بافت خود بدن واکنش نشان دهد. محرک های احتمالی شامل ویروس ها، عفونت ها، داروها یا سایر عوامل محیطی است. همچنین یک عامل ارثی وجود دارد که برخی افراد را مستعد ابتلا به بیماری های خودایمنی می کند. اگر مبتلا به آلوپسی آره آتا هستید، احتمال ابتلا به سایر بیماری های خودایمنی مانند اختلالات تیروئید، کم خونی شدید در بدن شما وجود خواهد داشت.

در برخی موارد، طاسی تکه‌ای ممکن است طی ماه‌ها یا سال‌ها ظاهر شود و از بین برود. اندازه پچ یا تکه های طاس و مدت زمان ماندگاری آنها کاملاً متغیر است. اگر کمتر از نیمی از پوست سر تحت تاثیر قرار گرفته باشد و هیچ درمانی شروع نشود، حدود 8 از 10 احتمال رشد مجدد کامل مو در طی یک سال وجود دارد.
با ریزش موی گسترده تر، احتمال رشد مجدد موها کمتر است.
با این حال، حتی اگر موهای شما به طور کامل پس از یک دوره آلوپسی آره آتا رشد کند، یک یا چند مورد این بیماری در طول زندگی شما معمول است. تعداد کمی از افرادی که دچار آلوپسی آره آتا می شوند به طاسی کامل پوست سر (آلوپسی توتالیس) مبتلا می شوند. حتی افراد کمتری تمام موهای سر و بدن خود را از دست خواهند داد (آلوپسی یونیورسالیس).

پیشرفت به این انواع گسترده ریزش مو در موارد زیر رایج تر است:

لکه های طاس از دوران کودکی شروع می شود.
دوره اولیه ریزش مو بیش از نیمی از پوست سر شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگزمای آتوپیک دارید.
ریزش مژه و یا ابرو دارید.
شما سابقه خانوادگی آلوپسی آره آتا دارید.
ریزش مو در اطراف لبه سر (افیازیس) دارید.
تغییر شکل ناخن دارید.
شما یک بیماری خود ایمنی دیگر دارید.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

برخی از کارشناسان معتقدند طیف گسترده ای از عوامل کمک کننده وجود دارد که فرد را مستعد ابتلا به آلوپسی آره آتا می کند. هورمون‌ها، آلرژی‌ها، ویروس‌ها و حتی سموم ممکن است نقش داشته باشند. احتمالاً چندین عامل ترکیبی در فعال شدن این وضعیت در یک فرد دخیل هستند.

درمان نکردن هم یک گزینه رایج است. آلوپسی آره آتا یک بیماری بسیار غیر قابل پیش بینی است. در بسیاری از موارد، تکه های طاس به خودی خود بدون درمان دوباره رشد می کنند. به ویژه، اگر فقط یک یا دو لکه کوچک طاس وجود داشته باشد، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که در ابتدا آن را به حال خود رها کنید. گاهی اوقات به این انتظار مراقبه می گویند. اگر ریزش مو خیلی بد نباشد، احتمال زیادی وجود دارد که موهای شما پس از چند ماه دوباره رشد کنند. (هر گونه رشد مجدد معمولا در عرض سه ماه پس از ریزش مو شروع نمی شود.) تغییر در مدل مو ممکن است یک یا دو تکه کوچک طاس را پنهان کند. اگر ریزش مو گسترده تر شود، می توان در تصمیم گیری در مورد درمان تجدید نظر کرد. اما حتی با وجود ریزش موی گسترده، باز هم شانس رشد مجدد مو بدون درمان وجود دارد. آلوپسی آره آتا به خودی خود به سلامت عمومی شما آسیب نمی رساند و بنابراین عدم درمان به هیچ مشکلی برای سلامت عمومی منجر نمی شود. هنگام بررسی هر گونه انتخاب درمانی، باید عوارض جانبی احتمالی که ممکن است برخی از درمان ها داشته باشند را در نظر بگیرید. همچنین، درمان‌ها باعث رشد مجدد مو می‌شوند و بر علت زمینه‌ای این بیماری تأثیر نمی‌گذارند یا آن را درمان نمی‌کنند.