موهای شما فقط تزئینی برای سر شما نیست، بلکه محافظت نیز می باشد. اگر لکه های طاسی دارید، به یاد داشته باشید که از ضد آفتاب یا کلاه برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در زیر نور شدید خورشید استفاده کنید. و مراقب درهای کم، کمدها و شاخه های درخت باشید که می توانند باعث ایجاد خراش های بد روی پوست سر شما شوند.

ممکن است برای شناسایی وضعیت پزشکی مرتبط با غده تیروئید که می تواند با آلوپسی آره آتا مرتبط باشد، آزمایش خون به شما پیشنهاد شود. همچنین، آزمایش کشش و تریکوسکوپی برای تعیین مرحله فرآیند ریزش، و به ندرت بیوپسی پوست سر، که در آن یک نمونه پوست ریز برای بررسی زیر میکروسکوپ گرفته می‌شود، نیز ممکن است مورد نیاز باشد. ویتامین D نیز در حال بررسی است، زیرا کمبود آن با درمان بی پاسخ مرتبط است، بنابراین مهم است که قبل از شروع هر درمانی، سطح آن را بهینه کنید.

حتی در شدیدترین موارد آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس، بهبودی ممکن است در آینده رخ دهد. بر اساس تحقیقات، 40 درصد از بیماران با یک تکه طاس، در عرض 6 ماه رشد مجدد کامل مو را تجربه می کنند و 27 درصد از بیمارانی که دارای تکه های متعدد ریزش مو هستند، طی یک سال رشد مجدد کامل دارند.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

آلوپسی آره آتا در مردان

همراه با تکه های طاسی آلوپسی آره آتا که روی پوست سر ظاهر می شود، مردان می توانند تکه هایی از ریزش مو را در موهای صورت خود و همچنین موهای سینه و پشت تجربه کنند. طاسی با الگوی مردانه نازک شدن تدریجی مو در پوست سر است، در حالی که ریزش موی ناشی از آلوپسی آره آتا در اکثر بیماران تکه تکه است.

آلوپسی آره آتا در زنان

نازک شدن برخی از موها در حدود 55 درصد از زنان تا سن 70 سالگی شایع است و به عنوان طاسی الگوی زنانه شناخته می شود. با این حال، آلوپسی آره آتا می تواند در هر سنی رخ دهد. مانند مردان، این می تواند تأثیر منفی بر روی خودانگاره داشته باشد، بنابراین مهم است که به علت آن برسید و درمان های مناسب را شناسایی کنید.

رشد فولیکول مو در چرخه هایی شامل یک فاز رشد طولانی (آناژن)، یک فاز انتقالی کوتاه (کاتاژن)، و یک مرحله استراحت کوتاه اتفاق می افتد. در پایان مرحله استراحت، مو می ریزد (اگزوژن) و یک موی جدید در فولیکول شروع به رشد می کند و چرخه را دوباره شروع می کند. ریزش مو در آلوپسی آره آتا یک اختلال چرخش فولیکول مو است.

اگر آلوپسی آره آتا در پوست سر دارید، ممکن است با احساس سوزن سوزن شدن همراه باشد. یکی دیگر از علائم بالقوه، ناخن‌های سوراخ‌دار است که ظاهری مانند فرورفتگی‌های خراش دار در انگشتان دارند. این عارضه معمولاً با لکه‌های طاس صاف و بدون التهاب یا پوسته شروع می‌شود، اگرچه ریزش مو می‌تواند منتشر شود. ممکن است موهای کوتاه و شکسته و تکه هایی از موهای خاکستری در ناحیه طاس وجود داشته باشد.

الگوی معمولی این است که یک یا چند لکه طاس روی پوست سر ظاهر می شود. اینها به شکل گرد و به اندازه یک سکه بزرگ هستند. آنها به سرعت توسعه می یابند. یکی از اقوام، دوستان یا آرایشگر ممکن است اولین کسی باشد که متوجه لکه یا تکه های طاس می شود. به غیر از تکه های طاس، پوست سر معمولا سالم به نظر می رسد و هیچ جای زخمی وجود ندارد. گاهی اوقات، قرمزی خفیف، پوسته پوسته شدن خفیف، سوزش خفیف یا احساس کمی خارش در قسمت های طاس وجود دارد.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

غالباً لکه یا تکه های طاس در عرض چند ماه مجدداً رشد می کنند. اگر مو دوباره رشد کند، ممکن است در ابتدا رنگ همیشگی خود را نداشته باشد و برای مدتی خاکستری یا سفید به نظر برسد. رنگ معمولی در نهایت پس از چند ماه برمی گردد. گاهی اوقات یک یا چند لکه طاسی چند هفته پس از اولین لکه ایجاد می شود. گاهی اوقات اولین لکه طاس در حال رشد مجدد مو است در حالی که یک تکه طاس جدید در حال رشد است. سپس به نظر می رسد که لکه های طاس کوچک در طول زمان در اطراف نواحی مختلف پوست سر می چرخند. گاهی اوقات چندین لکه های طاس کوچک ایجاد می شوند و در یک ناحیه طاس بزرگتر ادغام می شوند. لکه های موی بدن، ریش، ابرو یا مژه ممکن است در برخی موارد تحت تأثیر قرار گیرند.
لکه های طاس بزرگ در برخی افراد ایجاد می شود. برخی از افراد تمام موهای سر خود را از دست می دهند. به این حالت آلوپسی توتالیس می گویند. در تعداد کمی از موارد، تمام موهای سر، موهای بدن، ریش، ابروها و مژه ها از بین می رود. به این حالت آلوپسی یونیورسالیس می گویند.
ناخن ها در حدود 1 مورد از هر 10 مورد تحت تاثیر قرار می گیرند و می توانند حفره دار یا برآمده شوند. در حالی که ریزش مو می تواند ناگهانی باشد و به سرعت رشد کند، رشد مجدد کندتر است. اگر پاسخ التهابی فروکش کند، رشد مجدد رخ می دهد. افرادی که دارای حداقل لکه‌ها هستند معمولاً در طی دو سال بهبودی کامل و خودبه‌خودی را تجربه می‌کنند، چه تحت درمان قرار گیرند یا نه. اما در حدود 30٪ این وضعیت ادامه می یابد و گسترده تر می شود، یا چرخه های مکرر ریزش مو و رشد مجدد دارند.