کاهش وزن و رژیم  غذایی

مطالعات مختلف نشان داده اند که خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده با چربی بیشتر شکم مرتبط است. نه تنها چربی زیر پوست، بلکه چربی احشایی اضافی نیز اغلب منجر به چاقی می شود. رژیم غذایی غنی‌  از غلات با شاخص توده چربی پایین‌تر و کمر باریک‌تر همراه بود. برای بهترین نتیجه، مصرف شیرینی ها، غذاهای فرآوری شده، نان سفید و غلات صبحانه را به شدت کاهش دهید. تا حد امکان آنها را با غلات کامل بدون شکر، میوه های کامل، گندم سیاه، جو، سیب زمینی شیرین، بلغور جو و غیره جایگزین کنید. برخی از غذاهای خاص به شما کمک می کنند ، غذای کمتری بخورید. و به خصوص آنها سیری شما را بدون زیاده روی در کالری تقویت می کنند. در میان آنها، به ویژه سبزیجات را خواهید یافت. در واقع، بسیاری از گیاهان به طور طبیعی کربوهیدرات کمی دارند. می توانید از آن استفاده کنید. اسفناج، کلم (گل کلم،، کلم پیچ و غیره)، کلم بروکلی،گوجه فرنگی، کاهوها، خیارها، کدو سبز، قارچ، لوبیا سبز، پیازها، کرفس، تربچه، فلفل و مارچوبه چند نمونه از این گیاهان هستند ،از پر کردن بشقاب با آن نترسید. همچنین می‌توانید آن‌ها را با ماکارونی سبوس‌دار یا برنج قهوه‌ای ترکیب کنید تا کربوهیدرات کمتری مصرف کنید و در عین حال مصرف فیبر خود را افزایش دهید. کربوهیدرات های تصفیه شده ، فیبر و مواد مغذی کمی دارند. آنها احساس گرسنگی را افزایش می دهند و باعث بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 می شوند. مصرف آنها همچنین با شکم چاق تر همراه است.

رژیم غذایی سالم و کاهش وزن
کلینیک ایده آل و دکتر بختیاری

فیبر برای ترویج لاغری

فیبر محلول و نامحلول در بسیاری از غذاها از جمله دانه ها، میوه ها و سبزیجات یافت می شود. محلول ها به ویژه برای کند کردن جذب چربی ها و کاهش کلسترول ، که به آن کلسترول بد نیز می گویند، مهم هستند. آنها به طور طبیعی با کنترل سطوح استروژن که در چاقی شکمی نقش دارند، نقش تنظیم کننده هورمون را ایفا می کنند. علاوه بر این، آنها احساس سیری را در طول زمان تقویت می کنند و بنابراین شما را تشویق می کنند که کمتر غذا بخورید.

در اینجا اشاره می کنیم به غذاها و یا گیاهانی که که سرشار از فیبر هستند .گلابی ها، به، پرتقال ها، سیب گریپ فروت، توت فرنگی، سیب زمینی ها، سیب زمینی های شیرین، لوبیا سفید و قرمز، لوبیا سبز، کدو سبز، هویج، مارچوبه، کلم بروکسل، جو ، بلغور جو دوسر، چاودار، آلو خشک و انجیرهای خشک شده.

یک مطالعه نشان داد که افزایش مصرف فیبر باعث سیری و کاهش احساس گرسنگی می شود. افزایش 14 گرم فیبر در روز حتی با کاهش 10 درصدی کالری مصرفی همراه بود. مصرف فیبر بیشتر در روز به شما کمک می کند بدون زحمت کمتر غذا بخورید و چربی ها سریعتر آب شوند.مطمئن باشید که افزودن غذاهای پر پروتئین به جای غذاهای پر کربوهیدرات روی دور کمر شما تاثیر می گذارد.

بدن شما باید حدود 30 درصد کالری را از پروتئین مصرف کند تا آنها را هضم کند. در حالی که فقط 10 درصد کالری از کربوهیدرات ها برای هضم آنها مصرف می شود. حساب کنید: اگر 500 کالری می خورید، بدن شما واقعاً فقط 350 کالری برای انرژی یا چربی در دسترس دارد اگر پروتئین باشد. در حالی که اگر کربوهیدرات مصرف کرده باشید 450 کالری خواهد داشت. یعنی حدود 28 درصد بیشتر. این موضوع واقعا جالب است. اما این تنها دلیلی نیست که باید برخی از کربوهیدرات ها را با پروتئین جایگزین کنید. پروتئین ها به 3 دلیل خاصیت کاهش اشتها را دارند.اول اینکه آنها سیری را ترویج می کنند، آنها آهسته تر هضم می شوند، آنها افزایشی در قند خون و به دنبال آن هیپوگلیسمی ایجاد نمی کنند.

ما عمدتاً پروتئین رژیمی را در غذاهای زیر پیدا می کنیم:

تخم مرغ، گوشت ها ماهی ها صدف ها و سخت پوستان، حبوبات ، غلات کامل  دانه ها.

در واقع، مطالعات متعدد نشان داده است که خوردن پروتئین با کیفیت خوب، با چربی کمتر شکم مرتبط است.  ناگفته نماند که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا یا صرفاً غنی تر می تواند حجم عضلات شما را حفظ کند در حالی که با رژیم گرفتن چربی از دست می دهید. خوردن یک رژیم غذایی با پروتئین بالاتر با کاهش چربی بدن همراه است. علاوه بر این، این ماده مغذی اشتها را کاهش می دهد، شما را تشویق می کند که کمتر غذا بخورید و توده عضلانی شما را حفظ می کند. درست است، به نظر می رسد که گفتن آن خلاف طبیعت است. ده ها سال است که به ما گفته شده است که برای کاهش وزن باید کمتر چربی بخوریم. و به ما غذاهایی با 0 درصد چربی می فروختند و باعث می شد باور کنیم که اینگونه می خواهیم ذخایر چربی خود را بسوزانیم.خوب این اشتباه است. باید بگوییم که باید به جای چربی کمتر، چربی بهتر بخوریم.  بدن ما بدون چربی نمی تواند زندگی کند. خود غشاهای سلولی ما به آن نیاز دارند. تخمین زده می شود که ۲۵ درصد چربی در رژیم غذایی مورد نیاز است. اما با این حال، خوردن چربی های با کیفیت اول مهم است. به کیفیت چربی های مصرفی توجه کنید. البته این بدان معنا نیست که همه چربی ها خوب هستند. به عنوان مثال، مطمئناً می دانید که چربی ترانس که در محصولات صنعتی رایج است چقدر سمی است. مطالعات مختلف به وضوح نشان داده اند که این نوع چربی باعث افزایش چربی بدن، افزایش دور کمر و چربی احشایی (خطرناک ترین) می شود.

چند نمونه از چربی های سالم برای گنجاندن در یک رژیم غذایی متعادل:

روغن زیتون ، روغن نارگیل ، آجیل و دانه ها (کنجد،، آفتابگردان و غیره)

با این حال، به خاطر داشته باشید که حتی زمانی که آنها سالم هستند، چربی ها کالری هستند. برخلاف پروتئین ها و کربوهیدرات ها که حاوی 4 کالری در هر گرم هستند، چربی ها حاوی 9 کالری هستند. علاوه بر این، بدن ما آنها را جذب می کند و تنها 4 درصد از این کالری را برای هضم از دست می دهد.  چربی به آرامی هضم می شود. بنابراین مصرف آن می تواند اشتهای شما را کاهش دهد. مصرف بیشتر چربی های سالم با دور کمر باریک تر، کاهش وزن و چربی کمتر شکم همراه است.

کاشت مژه دائم با دکتر بختیاری