هر دختر و زنی دوست دارد مژه های بلندی داشته باشد. مژه های پر نماد جوانی و زیبایی هستند. ریزش موهای بدن از جمله مژه ها بسیار طبیعی است. عمر مژه حدود پنج ماه است و پس از این مدت، ریزش و رشد مژه جدید طبیعی است. با این حال، اگر مژه‌ها بیش از حد می‌ریزند، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل باشد. اصطلاح پزشکی برای از دست دادن مژه، ماداروزیس است. به عنوان یک بیماری در نظر گرفته نمی شود و ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. از دست دادن مژه ها می تواند برای بسیاری از افراد مشکل بزرگی باشد و بر عزت نفس فرد تاثیر بگذارد. از طرفی مژه ها وظیفه دور نگه داشتن گرد و غبار یا عرق از چشم شما را بر عهده دارند، بنابراین ریزش مژه ها نیز می تواند برای چشم شما مضر باشد. همانطور که گفته شد، دلایل مختلفی برای ریزش مژه وجود دارد، اما خبر خوب این است که در بیشتر موارد این مشکل موقتی است. تشخیص علت اصلی بسیار مهم است، زیرا پس از آن امکان دارد که مژه های شما بهبود پیدا نکند. پیری طبیعی ترین بخش چرخه زندگی ماست. با افزایش سن متوجه تغییرات کوچکی در ظاهر خود می شویم. پوست ما شل می شود، چین و چروک و لکه های پیری بیشتر و بیشتر می شود.ریزش مژه هم جزئی از این چرخه است.

کاشت مژه دائم با قابلیت رشد در کلینیک ایده آل با دکتر بختیاری
کاشت مژه دائم با قابلیت رشد در کلینیک ایده آل با دکتر بختیاری

نازک شدن مژه ها نیز موردی است که ممکن است با گذشت زمان متوجه آن شویم. این به دلایل مختلف اتفاق می افتد. یکی از دلایل می تواند این باشد که همانطور که ما پیر می شویم، فولیکول های ما نیز پیر می شوند. چرخه رشد مژه سه مرحله دارد: آناژن، زمانی که مژه‌های شما رشد می‌کنند، مرحله کاتاژن یا به اصطلاح مرحله انتقال و تلوژن، زمانی که مژه‌های شما فقط همانجا می‌مانند که رشد کرده‌اند. بعد از آخرین مرحله، آنها فقط می افتند. مژه های شما به طور مداوم در مراحل چرخه می مانند و با گذشت سال ها، فولیکول های مژه می توانند روند رشد مژه های جدید را کاهش دهند یا حتی تولید مژه های جدید را متوقف کنند. دلیل دیگر می تواند این واقعیت باشد که پوست شما خشک می شود، که می تواند باعث شود مژه ها توانایی حفظ رطوبت را از دست بدهند. هر چه مژه های شما خشک تر باشند آسیب بیشتری به آن ها وارد می شود. تغییرات هورمونی ناشی از افزایش سن نیز یک عامل است. در دوران پیش از یائسگی و یائسگی، بدن ما تولید پروژسترون و استروژن را کند می کند. استروژن یک هورمون است که نقش مهمی در تولید کلاژن و حفظ ضخامت مو دارد. هنگامی که سطح استروژن شروع به کاهش می کند، معمولاً در دهه چهل سالگی، به دلیل تخریب فولیکول های مو، مژه ها روشن تر و کوتاه تر می شوند. در آن زمان ممکن است متوجه شوید که چشمانتان خسته، کوچکتر و پیرتر به نظر می رسد. اگر به دوران یائسگی نزدیک می شوید، ممکن است متوجه شوید که باید کمتر اصلاح کنید. اما اگر جوان‌تر هستید و استروژن شما پایین است، توصیه می‌کنیم به پزشک خود مراجعه کنید، که ممکن است شما را تحت درمان هورمونی قرار دهد. سطح هورمون ها نیز در دوران بارداری و پس از تولد تغییر می کند. خوشبختانه از دست دادن مژه های خود در این دوره فقط موقتی است و زمانی که هورمون های شما به حالت عادی بازگردد، مژه های شما بهبود می یابند.

شما نمی توانید روند پیری را متوقف کنید، اما اگر ریزش مژه ناشی از یائسگی را تجربه کنید، چند گزینه وجود دارد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که به پزشک خود مراجعه کنید تا هر دو بتوانید در مورد درمان جایگزینی هورمون صحبت کنید. بیشتر ورزش کنید و استرس کمتری داشته باشید. انتخاب یک رژیم غذایی سالم ضروری است. اسید چرب امگا 3 را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که به متعادل کردن هورمون های شما کمک می کند. منابع خوب اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از ماهی روغنی، دانه چیا، گردو، عصاره سویا و روغن زیتون.

همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک از مکمل های امگا 3 استفاده کنید. روغن نارگیل یکی دیگر از داروهای موثر برای متعادل کردن هورمون های شما است. به مدت چند ماه هر روز 2 تا 3 قاشق غذاخوری بخورید. روغن نارگیل را می توان در آشپزی نیز استفاده کرد. شاستبری گیاهی است که بین پروژسترون و استروژن تعادل ایجاد می کند. هر کاری که برای زندگی سالم‌تر انجام می‌دهید، روی مژه‌هایتان تأثیر مثبتی خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل هورمونی رایج غده تیروئید است. اختلال تیروئید می تواند باعث کندی رشد مو و ریزش مژه ها شود. ریزش مژه اغلب نشانه اولیه پرکاری تیروئید است. کم کاری یا پرکاری تیروئید می تواند تعادل هورمونی بدن را مختل کند. خبر خوب این است که به محض درمان مشکل تیروئید، ریزش مژه های شما متوقف می شود.

کاشت مژه دائم با قابلیت رشد در تهران