چرخه رشد مو 3 مرحله دارد. در مرحله اول، موهای شما به طور فعال در حال رشد هستند، مرحله دوم مرحله انتقال و آخرین مرحله، مرحله استراحت است که به عنوان مرحله تلوژن نیز شناخته می شود. در پایان چرخه، موها می ریزند. تلوژن افلوویوم وضعیتی است که در آن موها بیشتر از حد معمول آماده ریزش می شوند. این موضوع معمولاً دو تا سه ماه پس از یک استرس شدید بدن، مانند یک بیماری طولانی، جراحی بزرگ یا عفونت اتفاق می افتد. معمولاً بعد از زایمان اتفاق می افتد که در آن سطح هورمون به شدت تغییر می کند. در بیشتر موارد این مشکل پوست سر را درگیر می کند، اما در برخی موارد شدید می تواند ابروها و مژه ها را نیز درگیر کند. این وضعیت کاملاً برگشت‌پذیر است و این وضعیت به فولیکول‌ها، آسیب دائمی نمی‌زند. آلوپسی آره آتا یک اختلال سیستم ایمنی است که باعث ریزش مو می شود. سلول های سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کنند. آلوپسی آره آتا ابتدا روی پوست سر قابل مشاهده می شود، سپس شروع به تاثیر بر ابروها و مژه ها می کند.

کاشت مژه دائم با قابلیت رشد
کلینیک ایده آل

در بسیاری از موارد، موهای از دست رفته دوباره رشد می کنند، اما ممکن است همان فرد دچار بحران هایی در زندگی خود شود. عفونت های چشمی مانند بلفاریت و دمودکس نیز می توانند منجر به از دست دادن مژه ها شوند. بلفاریت التهاب پلک ها و فولیکول مژه است. زمانی رخ می دهد که غدد، تحریک شده و باعث قرمزی، خارش، سوزش و گاهی اوقات منجر به ریزش مژه ها می شود، به خصوص اگر پوست اطراف خط مژه شما خشک شود. این نوع عفونت فقط باعث ریزش مژه ها می شود و نه به طور کلی ریزش مو از پوست سر.

اغلب افراد در هر دو چشم دچار آن می شوند، اما مواردی نیز وجود دارد که عفونت تنها در یک چشم ظاهر می شود. بلفاریت ممکن است در اثر برخی آلرژی ها، آلودگی انگلی یا برخی عفونت های باکتریایی ایجاد شود. ارتباط تنگاتنگی بین افراد مبتلا به شوره سر در پوست سر، مژه ها یا ابروها و این عفونت وجود دارد. به نظر می رسد این افراد بیشتر مستعد ابتلا به بلفاریت هستند. مالیدن چشم‌ها برای تسکین موقت می‌تواند بسیار وسوسه کننده باشد، با این حال، می‌تواند باعث ایجاد اسکار در فولیکول‌ها شود و باعث رشد نادرست مژه‌های شما نیز شود.

یکی از احتمالات قوی، هجوم کنه های دمودکس است که به عنوان “میت مژه” نیز شناخته می شود. اینها حشرات میکروسکوپی هستند که روی پوست اطراف چشم شما زندگی می کنند، بیشتر وقت خود را در فولیکول های مو یا غدد چربی زندگی می کنند و روغن ها و سلول های مرده پوست را می خورند. از آنجایی که این موجودات با چنگال های کوچک خود به اطراف می خزند و پوست را می خورند، می توانند به داخل فولیکول های مو آسیب برسانند و باعث شل شدن مژه ها، نامرتب شدن و حتی ریزش آنها در صورت بدتر شدن شرایط شوند. آلودگی دمودکس بسیار رایج است، اگرچه اکثر افرادی که بهداشت چشمی را رعایت می کنند هیچ علامتی ندارند. حدود 69 درصد از بزرگسالان بین 31 تا 50 سال دارای کنه دمودکس هستند و با افزایش سن، 80 درصد در افراد بالای 60 سال و تقریباً 100 درصد در افراد بالای 80 سال افزایش می یابد. یک اپتومتریست به راحتی می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا از هجوم دمودکس رنج می برید یا خیر

این عفونت قابل درمان نیست اما با رعایت بهداشت پلک، قابل کنترل است. مهم است که چشم خود را بشویید و هر روز پنج تا ده دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید. همچنین می‌توانید محلول پاک‌کننده پلک را با آب گرم مخلوط کنید و روزی دو بار با یک پد پنبه‌ای پلک‌های خود را بشویید. در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه کنید. تا زمانی که علائم بلفاریت دارید آرایش نکنید.

جدای از این، عفونت دیگری که می تواند باعث ریزش مژه شود،Demodex  است. Demodex کنه‌های انگلی هستند که در فولیکول‌های مو زندگی می‌کنند و تقریباً روی مژه‌های همه افراد یافت می‌شوند، معمولاً بدون هیچ آسیبی. با این حال تعداد زیادی از کنه ها، که به آن کنه شاهین دمو نیز می گویند، در یک فولیکول می تواند باعث تحریک شود و مالیدن این تحریک ممکن است منجر به ریزش مژه ها شود. اکثر موارد کنه دمودکس را ، افراد می توانند در خانه درمان کنند. در صورت نگرانی و تجربه علائم شدید می توانید به پزشک مراجعه کنید. روغن درخت چای یکی از بهترین راه ها برای درمان آلودگی به دمودکس است. می توانید به مدت دو ماه هر شب مقداری از روغن درخت چای و روغن ماکادمیا را روی مژه های خود بمالید تا روغن به چشم شما نرود. برای شستن موها و مژه ها از شامپوی روغن درخت چای استفاده کنید. روغن اسطوخودوس نیز گزینه خوبی برای از بین بردن کنه مژه است. به سادگی قبل از خواب روغن را روی پلک های خود بمالید. از هرگونه آرایش در طول آلودگی کنه خودداری کنید.

کاشت مژه دائم با قابلیت رشد در کلینیک ایده آل