کاشت و پیوند موی سر

کاشت و پیوند موی سر

بسیاری از انسان ها (صرف نظر از مرد یا زن بودن) به دنبال این هستند که همواره جوان و سرزنده به نظر برسند. با این حال مشکل ریزش مو که با گذر سن به وجود می آید این خواسته را با مشکل مواجه می کند. ساده ترین و موثر ترین راه برای برطرف کردن این معضل، عمل کاشت مو است.
این روش بهترین راهکار برای از بین بردن کم پشتی و یا طاسی می باشد. اجرای این عمل باعث برگشت اعتماد به نفس از دست رفته فرد می شود. با این وجود، بهتر است قبل از هرگونه تصمیم گیری با دکتر معالج خود مشورت کرده و درک کنید که چه انتظاراتی باید از عمل و نگهداری پس از آن داشته باشید، تا بتوانید کاشت و پیوند موی سر را بهتر انجام دهید 

عمل کاشت مو چیست؟

کاشت و پیوند موی سر نوعی عمل زیبایی است که در آن، مو از بدن بیمار به قسمت های کم رشد و یا طاس افزوده می شود. این عمل از دهه 1950 میلادی تا کنون در آمریکا اجرا می شود. با این حال در این مدت، روش عمل تغییرات گسترده ای داشته و در راستای بهبود نتایج آن تلاش های فراوانی شده است.
معمولا دستورالعمل آزمایش در مطب پزشک در اختیار مراجعه کننده قرار می گیرد. ابتدا جراح پوست سر را تمیز می کند و سپس داروی بی حسی را به پشت سر تزریق می نماید تا فرد حین عمل هیچ گونه دردی تحمل نکند. پزشکان معمولا یکی از دو متد درمانی نوار واحد فولیکولی (FUSS) و استخراج واحد فولیکولی (FUE) را به عنوان روش جراحی انتخاب می کنند.

کاشت و پیوند موی سر
کاشت و پیوند موی سر

در روش FUSS، جراح نوار های 6 الی 10 اینچی از پوست پشت سر بیمار را جدا می کند. سپس محل آنها را با بخیه پیوند می دهد. جای بخیه پس از مدتی با رشد مو از بین می رود یا به طور کلی محو می شود. سپس تیم جراحی این نوارها را به 500-2000 قطعه ریز تقسیم می کنند. نوع و تعداد این قطعات به نوع، کیفیت، رنگ مو و اندازه ای از محل که باید پوشش داده شود، بستگی دارد.
اگر از روش FUE استفاده شود، تیم جراحی پشت سر فرد را کاملا اصلاح می کنند، سپس پزشک معالج، فولیکول های مو را یک به یک از آن قسمت جدا می نماید. مزیت این روش این است که خط اثر بخیه به جای نمی ماند و تنها نقاط ریزی بر روی پوست سر مشاهده خواهد شد که این نقاط ریز با رشد مو کاملا پوشانده و محو می شوند.
به طور کلی، روش FUSS و FUEتنها در این مورد با هم متفاوت هستند و ادامه کار کاملا مشابه است. پس از آماده سازی قطعه های ریز مو، جراح قسمت هایی که باید پوشش داده شوند را بی حس می نماید و حفرات را بر روی پوست سر ایجاد می کند. سپس با استفاده از سوزن های مخصوصی هر بخش را درون حفره ها قرار می دهد. سایر اعضا تیم نیز برای اینکه کار سریع تر پیش برود به او کمک می کنند.

پس از عمل، پوست سر بسیار حساس خواهد شد. ممکن است تا چند روز مجبور به استفاده از مسکن باشید. پزشک از شما می خواهد که حداقل به مدت یک یا دو روز، سر خود را پانسمان کنید. همچنین بسته به شرایط برایتان داروهای خاصی تجویز می نماید. به طور معمول اکثر بیماران می توانند 2 الی 5 روز پس از عمل، فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند.
پس از 2-3 هفته، خفته موهای کاشته شده، شروع به ریزش می کنند؛ در این بازه زمانی باید صبور باشید و منتظر رشد موی جدید بمانید. معمولا پروسه رشد مو جدید چند ماه به طول می انجامد. در بسیاری از بیماران حدود 60% از موهای جدید 6 الی 9 ماه پس از کاشت، رشد می کنند. برخی پزشکان برای افزایش سرعت رشد مو از دارو مینوکسیدیل استفاده می کنند. با این حال مکانیزم تاثیر دارو بر رشد مو تاکنون مشخص نشده است. بنابراین بهتر است اجازه دهید مو به صورت طبیعی روند رشدی خود را طی نماید.

کاشت و پیوند موی سر

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.