پی آر پی ( PRP )

پی آر پی ( PRP )

PRP یکی از روش های درمان ریزش مو می باشد که با تغییر راه درمان توانسته است در روش های پیشگیری از ریزش مو انقلاب شگرفی ایجاد کند. در این روش پلاسمای غنی شده از پلاکت که به آن PRP گفته می شود، در حدود 5 برابر تعداد پلاکت های موجود در گردش خون است و موجب تسریع بهبودی زخم ها و افزایش سرعت لخته شدن خون می شود.
خون انسان دارای گلبول های قرمز، سفید و پلاکت هاست. این پلاکت ها زمانی که جایی از بدن زخم می شود، با لخته کردن خون ابتدا از خون ریزی جلوگیری و سپس محل زخم را ترمیم و بازسازی می کنند. در بیماران هموفیلی که پلاکت خون آنها پایین است، هنگام زخم شدن قسمتی از بدن، بشدت دچار خونریزی می شوند و تنها با مراجعه به پزشک می توانند از خونریزی جلوگیری کنند. زیرا خون بدون پلاکت توانایی لخته شدن ندارد.
دانشمندانی که روش PRP را اختراع کرده اند، با توجه به خواص پلاکت ها در بازسازی بافت ها، سعی کرده اند تا ریزش مو را درمان کنند. به طوری که با تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت (PRP) در تلاش هستند تا  به بهبود رشد موی کم پشت شده، پیوند مو و بهبود زخم های حاصل از کاشت مو کمک کنند.

پی آر پی ( PRP )
پی آر پی ( PRP )

نحوه انجام PRP

در روش PRP به خون بیمار پلاکت غنی شده تزریق می شود. در گذشته این روش برای دندانپزشکی، جراحی فک و صورت، سوختگی ها و درمان زخم های مزمن استفاده می شد. اما با توجه به خواص و مزایایی که این روش به دنبال دارد، برای جوانسازی و زیبایی هم استفاده و در برخی از کلینیک ها همراه با چربی و مزوتراپی در خون تزریق می شود.

نحوه عملکرد PRP

اینکه PRP چگونه از ریزش مو و کم مویی جلوگیری می کند، جای سوال دارد. پلاکت های غنی شده که به خون بیمار تزریق می شوند، دارای فاکتورهای رشد factors growth می باشند. این عناصر به بازسازی بافت های از دست رفته بدن کمک می کنند. زمانی که پوسته پلاکت ها به دلیل مواد خاصی شکافته می شود، فاکتورهای رشد از درون آن آزاد می شوند و سلول های مختلف پوستی را تکثیر می کنند. برای مثال زمانی که پلاکت با فولیکول مو تزریق شود، به رویش مجدد موهای طبیعی کمک می کند. همچنین پلاکت تزریق شده می تواند ماده بین سلولی، الاستین، کلاژن و عروق خونی را افزایش دهد. این کار به ضخیم شدن بافت پوستی و از بین رفتن چین و چروک، ترمیم شکستگی و از بین رفتن خطوط صورت کمک می کند.

نحوه تهیه PRP

PRP با استفاده از تعداد کیت های خون بیمار گرفته می شود. کیت حاوی مقداری ژل جدا کننده پلاکت و مایع سیترات است که از انعقاد خون جلوگیری می کند. برای قسمت های مختلف بدن، مقدار مشخصی کیت کفایت می کند. به عنوان مثال برای دور چشم یک کیت کافیست و سپس 8 تا 10 سی سی خون را با آن ترکیب می کنند و در داخل سانتریفیوژ قرار می دهند. پس از طی کردن زمان مشخص، پلاکت ها از خون جدا می شوند.
اگر کیتی که استفاده می شود، مناسب باشد و مراحل غنی کردن پلاکت هم به درستی صورت بگیرد، می توان از هر کیت بین 4 تا 5 سی سی پلاکت که 4 تا 8 برابر خون نرمال پلاکت دارد، فاکتورهای رشد بدست آورد. در پایان متخصص کیت را با یک ماده مخصوص ترکیب می کند تا درون بافت پلاکت با سرعت بیشتری شکافته و فاکتورهای رشد داخل آن آزاد شود.

روش های استفاده از PRP

PRP را می توان با روش های مختلفی در پوست استفاده کرد. در یکی از روش های معمول، این ماده با استفاده از سرسوزن های ظریف در پوست تزریق می شود. در این صورت متخصص ابتدا بر روی پوست بیمار بی حس کننده می زند تا میزان درد را کاهش دهد.
در روش دیگر با استفاده از دستگاه رولر (که دارای سوزنهای متعدد است)، بر روی پوست بیمار سوراخ های ریز ایجاد و در نهایت ماده PRP در آن وارد می شود. با ماساژ دادن محل تزریق هم سرعت جذب افزایش می یابد. تمامی این مراحل بین 30 تا 45 دقیقه به طول می انجامد.

مزایای روش PRP

از آنجا که پلاکت غنی شده از خون بیمار تهیه می شود، بنابراین احتمال ابتلا به عفونت، حساسیت و آلرژی و یا انتقال بیماری های عفونی به صفر می رسد. در این روش خطر ابتلا به تومور وجود ندارد. ماندگاری تزریق PRP  تا یکسال است. به دلیل وجود انواع آنتی بادی ها در پلاکت خون، این روش به مانند یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند.

معایب روش PRP

تاثیر تزریق PRP پس از مدت طولانی مشخص می شود. به طوری که بین 3 تا 4 هفته طول می کشد تا PRP تاثیر خود را بر روی پوست نشان دهد. این روش حجم دهنده نیست و نمی تواند مانند ژل و چربی برای پرکردن و حجم دهی استفاده شود. با این وجود بسیاری از متخصصین برای افزایش ماندگاری چربی هایی که در زیر پوست بیمار تزریق می کنند، همزمان PRP  را با آنها ترکیب می کنند.

پی آر پی ( PRP )

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.