آنالیز مو

آنالیز مو

متاسفانه ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان و آقایان با آن دست و پنجه نرم می کنند. قطعا نخستین گامی که پس از مواجهه با این مشکل باید برداشته شود، بررسی و انجام تحقیق در مورد علل ریزش است. انجام آزمایش خون و آنالیز مو دو راه کارآمد برای رسیدن به علت ریزش مو می باشند که وابسته به نتایج آن ها، می توان ریزش مو را برای همیشه متوقف ساخت.
امروزه آنالیز مو به یکی از روش های رایج برای پی بردن به مشکلات و اختلالات مو در جهان تبدیل شده است. به طوری که در چند سال اخیر، بسیاری از پزشکان و متخصصین متبحر آمریکایی و اروپایی پا به این عرصه گذاشته اند.
همان طور که گفته شد آزمایش خون و توصیه های یک پزشک می تواند میزان ریزش موی بیمار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از دیگر راه های جلوگیری از ریزش مو نیز آنالیز موی بیمار می باشد که در این روش، قسمتی از موی سر بیمار چیده می شود و برای تجزیه و آنالیز به لابراتوار فرستاده می شود. در ادامه،  عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو بررسی و اعلام خواهد شد. مواد معدنی، فلزات سنگین، سنتز پروتئین و… از جمله عوامل تاثیر گذاری هستند که در صورت وجود اختلال در ان ها سلامت موی بیمار تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.
پس از اینکه علت ریزش مو از طریق آنالیز مشخص شد، پزشک معالج کلیه اقدامات لازم برای درمان را آغاز خواهد کرد. در گام بعدی تلاش برای رویش مجدد موهای بیمار آغاز می شود که بدین منظور، مکمل ها و محلول های درخور با شرایط بیمار تجویز خواهد شد.

انالیزمو
انالیزمو

هدف از آنالیز مو

پزشکان در آنالیز موی بیمار، 21 عنصری که در بافت مو موجود می باشد را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند. با بررسی وضعیت مو و عناصر موجود در آن، می توان به صورت تقریبی به ذخایره آن عناصر در بدن رسید و در صورت کمی و یا زیادی هریک از آن ها در بدن بیمار، به دنبال راه چاره ای گشت. آنالیز بیمار برای بررسی و شناخت بیماری ها و اختلالات موجود در بدن وی، یک راهکاری بسیار کارآمد است؛ زیرا با تکیه بر این روش می توان وضعیت غدد مختلف بدن اعم از: تیروئید و آدرنال را مورد بررسی قرار داد. هم چنین می توان نوع متابولیزم بدن را نیز مشخص نمود.

عوامل اصلی ریزش مو در بیماران :
اگر بخواهیم تمامی دستاوردهای پزشکان فعال دراین عرصه را به صورت یک جا به همراهان گرامی عرضه کنیم، باید بگوییم که چندین مورد بر ریزش موی افراد تاثیرگذار می باشند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

  • مواد معدنی بر موی افراد تاثیر مستقیمی دارد. به طوری که کمی و یا زیادی آن موجب ریزش مو خواهد شد.
  • غدد از دیگر عوامل تاثیرگذار بر سلامت موها به شمار می روند و وجود اختلال در غدد فوق کلیوی و یا تیروئید می تواند یکی از علل شایع ریزش مو در مردان و زنان باشد.
  • متابولیزم پروتئین در بدن افراد از دیگر عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو به شمار می رود.

درمان پس از آنالیز مو

پس از اینکه پزشک معالح تحقیقات خود را از طریق آنالیز مو و آزمایش های خون تکمیل کرد، با توجه به ساختار درونی بدن بیمار، دست به تجویز دارو و مکمل های غذایی می زند.
در صورتی که مواد معدنی موجود در بدن بیمار به اندازه کافی نباشد، پزشک با تجویز مکمل های غذایی  و ارائه یک برنامه غذایی مشخص به منظور تنظیم مواد معدنی و تامین ویتامین های موجود در بدن وی اقدام می نماید.
رویش مجدد موها یکی دیگر از اموری است که پزشکان پوست و مو پس از آنالیز موی بیمار باید به آن بپردازند. بدین منظور محلول های محرکی برای تحریک پیاز مو تجویز خواهد شد.
گیاهان دارویی از دیگر عوامل تاثیر گذار بر سلامت مو به شمار می روند  که پزشکان مربوطه به منظور کنترل و تنظیم هورمون های بدن بیمار به آن ها تجویز می کنند.

تفسیر آنالیز مو

به طور کل می توان گفت تفسیر آنالیز موی بیمار با تفسیر آزمایش خون کمی مغایر است. این مسئله بدین معنا می باشد که کمی و یا ازدیاد یک عنصر در مو، نشان دهنده کمی و یا زیادی آن در بدن نمی باشد. به طور مثال اگر ماده ای هم چون پتاسیم در سطح مو زیاد باشد، بدان معنا نیست که این عنصر در بدن بیمار نیز به وفور وجود دارد؛ بلکه به این مفهوم است که بدن بیمار در جذب این عنصر ناتوان است.
در پایان باید ذکر شود که آنالیز مو و بررسی وضعیت بدن یک امر کاملا تخصصی قلمداد می شود و به تخصص و تبحر ویژه ای نیاز دارد؛ از همین رو، هر پزشکی قادر به انجام این کار نیست. به همین جهت مطلوب است که این کار تخصصی به کاردانان این حرفه سپرده شود. کلینیک ایده آل با برخورداری از تیمی متبحر و آموزش دیده، توانایی کامل در آنالیز حرفه ای مو و بدن مراجعه کنندگان گرامی را دارا است که در این خصوص، رضایت مندی مراجعه کنندگان گرامی مهر تصدیقی بر این ادعاست.

انالیزمو

This post is also available in: English

© 2020 Copyright © کلیه حقوق برای «کلینیک زیبایی ایده آل» محفوظ است.