آکنه یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد لکه‌ها و جوش‌ها به‌ویژه روی صورت، شانه‌ها، پشت، گردن، سینه و بالای بازوها می‌شود. جوش های سرسفید، جوش ها، کیست ها و ندول ها همه انواع مختلف آکنه هستند. شناخته شده ترین بیماری پوستی است. معمولا در دوران نوجوانی، زمانی که غدد چربی فعال می شوند، اتفاق می افتد، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. این خطرناک نیست، با این حال، می تواند اسکارهای پوستی را به جای بگذارد.

در اینجا چند واقعیت سریع در مورد آکنه وجود دارد:

آکنه یک مشکل پوستی از جمله غدد چربی در پایه فولیکول های مو است.
از هر 4 نفر 3 نفر بین 11 تا 30 سال را مبتلا می کند.
تهدید کننده زندگی نیست، با این حال، می تواند اسکارهای پوستی را به جای بگذارد.
درمان به شدت و مداوم بودن آن بستگی دارد.
عوامل خطری که ممکن است منجر به آکنه شوند عبارتند از: ژنتیک، چرخه قاعدگی، اضطراب و استرس، فضای گرم و مرطوب، استفاده از لوازم آرایشی روغنی و فشردن جوش ها.

کاشت مو دائم
کاشت مو در کلینیک زیبایی ایده آل

اگرچه آب لیمو و سیر بدون شک خاصیت ضد باکتریایی دارند. هر دو می توانند باعث تحریک و بثورات پوستی شوند و در نتیجه باعث ایجاد یک جراحت دردناک و تراوش کننده می شوند که پس از بهبودی اثری از خود به جا می گذارد. خمیر دندان ممکن است حاوی جوش شیرین و ترکیبات مصنوعی مختلف باشد که می تواند جوش های دوره ای را خشک کند. با این حال، این بدان معنا نیست که هر یک از زیت های شما ناپدید می شود. در واقع، اگر پوست شما ظریف باشد یا تحت تأثیر مواد تشکیل دهنده خمیردندان قرار بگیرد، مشکلات شما ممکن است بدتر شود. با خشک کردن پوست، خمیر دندان می تواند قرمزی و پوسته شدن پوست را ایجاد کند. بهتر است برای درمان مناسب با شدت آکنه و نوع پوست خود به متخصص پوست مراجعه کنید.

سعی کنید لکه های خود را فشار ندهید زیرا این کار معمولاً آنها را تشدید می کند و ممکن است باعث ایجاد زخم شود. با این حال، آکنه شما روی شما تأثیر می گذارد، مهم است که به محض ظاهر شدن برای کنترل آن اقدام کنید. این به جلوگیری از زخم دائمی و کاهش خجالت کمک می کند. متخصص پوست شما را راهنمایی خواهد کرد

آرایش ممکن است به اعتماد به نفس شما کمک کند. از محصولاتی استفاده کنید که فاقد روغن یا بر پایه آب هستند. محصولاتی را انتخاب کنید که برچسب «غیر کومدوژنیک» (نباید باعث ایجاد جوش سرسیاه یا سرسفید) یا غیر آکنه زا (نباید ایجاد آکنه) شود. پوست خود را تمیز کنید و آرایش را با یک صابون ملایم یا یک پاک کننده ملایم و آب یا یک جایگزین صابون بدون روغن پاک کنید. شستشوی بیش از حد سخت می تواند پوست را تحریک کند و آکنه شما را بدتر کند. به یاد داشته باشید که جوش های سرسیاه به دلیل شستشوی ضعیف نیست.
پوست و سلامت شما به طور کلی از یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ها و سبزیجات تازه و شاداب می شود.

اگر آکنه دارم چه کنم؟
تکنیک های خودیاری زیر ممکن است مفید باشد:

مناطق آسیب دیده پوست را بیش از دو بار در روز نشویید. شستشوی مکرر می تواند پوست را تحریک کرده و علائم را بدتر کند. ناحیه آسیب دیده را با صابون ملایم یا پاک کننده و آب ولرم بشویید. آب بسیار گرم یا سرد می تواند آکنه را بدتر کند. سعی نکنید جوش های سر سیاه را “پاک کنید” یا لکه ها را فشار دهید. این می تواند آنها را بدتر کند و باعث ایجاد اسکار دائمی شود. از استفاده بیش از حد از لوازم آرایش و آرایش خودداری کنید. از محصولات مبتنی بر آب استفاده کنید که به عنوان غیر کومدون زا توصیف می شوند (این بدان معناست که محصول کمتر احتمال دارد منافذ پوست شما را مسدود کند) . قبل از رفتن به رختخواب آرایش را کاملا پاک کنید. اگر خشکی پوست مشکل ساز است، از نرم کننده های بدون عطر و بر پایه آب استفاده کنید.
ورزش منظم نمی تواند آکنه شما را بهبود بخشد، اما می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند و عزت نفس شما را بهبود بخشد. پس از اتمام ورزش هر چه زودتر دوش بگیرید، زیرا عرق می تواند آکنه شما را تحریک کند
موهای خود را به طور منظم بشویید و سعی کنید از ریزش موها روی صورت خود جلوگیری کنید.

کاشت مو به روش دکتر بختیاری
کاشت مو به روش دکتر بختیاری

چرا آکنه دارم؟
آکنه معمولاً با تغییرات سطح هورمون در دوران بلوغ مرتبط است، اما می تواند در هر سنی شروع شود. برخی هورمون‌ها باعث می‌شوند غدد چربی‌ساز در کنار فولیکول‌های مو در پوست مقدار بیشتری چربی (سبوم غیر طبیعی) تولید کنند. این سبوم غیر طبیعی فعالیت یک باکتری پوست معمولاً بی ضرر به نام P. acnes را تغییر می دهد که تهاجمی تر می شود و باعث التهاب و چرک می شود. هورمون ها همچنین پوشش داخلی فولیکول مو را ضخیم می کنند و باعث انسداد منافذ (باز شدن فولیکول های مو) می شوند. تمیز کردن پوست کمکی به رفع این انسداد نمی کند

آکنه در خانواده ها دیده می شود. اگر هم مادر و هم پدرتان آکنه داشتند، احتمالاً شما هم آکنه خواهید داشت. تغییرات هورمونی، مانند تغییراتی که در طول چرخه قاعدگی یا بارداری رخ می دهد، همچنین می تواند منجر به بروز آکنه در زنان شود. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رژیم غذایی، بهداشت ضعیف یا فعالیت جنسی در بروز آکنه نقش داشته باشد وجود ندارد.

چه کسی تحت تاثیر قرار گرفته است؟آکنه در نوجوانان و جوانان بسیار شایع است. حدود 80 درصد از افراد 11 تا 30 ساله به آکنه مبتلا هستند. آکنه در سنین 14 تا 17 سالگی در دختران و در سنین 16 تا 19 سالگی در پسران شایع است. اکثر مردم چندین سال قبل از اینکه علائم آنها با افزایش سن بهبود یابد، آکنه روشن و خاموش می شود. آکنه اغلب زمانی که یک فرد در اواسط بیست سالگی است از بین می رود. در برخی موارد، آکنه می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. حدود 5 درصد از زنان و 1 درصد از مردان به آکنه بالای 25 سال مبتلا هستند.